Dallime mes rishikimeve të "Krahasimi"

39 bytes added ,  1 vit më parë
Grammatik korrigiert
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.46.231) dhe riktheu rishikimin 2052231 nga Βατο)
Etiketa: Manual revert
(Grammatik korrigiert)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
'''Krahasimi''' ose '''komparacioni''' është vënia ballë për ballë e dy dukurive, dy sendeve a dy frymorëve të ngjashëm nga ana e jashtme, për të ndriçuar më mirë njërin prej tyre, për ta bërë më të gjallë e më të pasur mendimin.
 
Krahasimi është përqasje ose përafrim midis dy imazheve që arrihet duke bashkuar fjalët përkatëse me ndihmën e lidhëzave. Është një nga figurat më të thjeshta, sepse mjafton të vihen përballë fjalët që shënojnë dukuri, sende a frymorë që kanë ngjashmëri dhe lidhen me lidhëzat '''si, ashtu si, porsi''' etj. për të pasur krahasim. Në këtë figurë stilistike vihen përballë veçoritë e dyta, ato që bien në sy dhe që shërbejnë për të vënë në pah anë të ngjashme, për ta ndriçuar më mirë njërën prej tyre, për ta shprehur me më shumë gjallëri e pasuri mendimin. Tipare të tilla janë veçoritë e formës, ngjyrës, trajtës (e bardhë '''si bora'''). Einen Schönen Tag an den der das liest
 
::Për shëmbull :
Anonymous user