Dallime mes rishikimeve të "Maqedonët e sotëm"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Βατο zhvendosi faqen Maqedonët modernë tek Maqedonët e sotëm)
v
:''Kjo faqe mirret me popullin sllav, për terme të ngjajshme shih [[Maqedonët (kthjellim)]]''
 
'''Maqedonët''' ([[Gjuha maqedonase|maqedonisht]]: '''Македонци''', <small>[[Romanizimi i maqedonishtes|tr.]]</small> ''Makedonci''), '''Maqedonasit''' ose '''Sllavo-maqedonët''' janë një komb [[Sllavët e Jugut|sllav jugor]] në [[Ballkan]]. Flasin [[gjuha maqedonase|gjuhën maqedonase]] ([[Gjuha maqedonase|maqedonisht]]: '''македонски јазик''', <small>[[Romanizimi i maqedonishtes|tr.]]</small> ''makedonski jazik''), e cila i takon grupit të [[Gjuha sllave e jugut|gjuhëve sllave jugore]], dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedonase|Kishës Ortodokse Maqedonase]]. Rreth dy të tretat e të gjithë maqedonëve jetojnë në [[Maqedonia e Veriut|Maqedoninë e Veriut]], pjesa tjetër përbën komunitete që jetojnë në disa vende të tjera. Popullata e tyre është afërsisht 2 milion.
 
{{cung}}