Dallime mes rishikimeve të "Arben Llalla"

84 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Skeda Arben_Lllalla.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Regasterios)
 
'''Arben P. Llalla''' historian shqiptar, ka lindur më [[17 janar]] [[1972]] në qytetin e [[Elbasan]]it. Mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në vendlindje.Nga të dy linjat familjare rrjedh nga familje të shëndosha kombëtare që i kanë dhënë shumë Shqipërisë. Është i diplomuar në Universitetin Shtetëror të Tetovës([[Universiteti Shtetëror i Tetovës|USHT]]) në degën Histori.
 
Nga viti 1992 e deri 2004 ka jetuar dhe punuar në Greqi. Që nga viti 1997 ka punuar gazetar duke bashkëpunuar dhe shumë gazeta dhe revista shqiptare në botë. Në 1998 ka filluar të bashkëpunojë me Lidhjen e Arvanitasve të Greqisë për studime historike dhe ka pasur një bashkëpunim të ngushtë me studiuesin dhe shkrimtarin e njohur Aristidh Kola. Në vitin 2000 filloi të botonte studimet e para për jetën dhe kulturën e arvanitasve të Greqisë. Deri më sot ka botuar në disa revista dhe gazeta shqiptare mbi 70 punime shkencore historike që kanë të bëjnë në veçanti me arvanitasit që nga themelimi i shtetit grek. Në dhjetor të viti 1998 është themelues i “Forumit të Emigrantëve shqiptar”- dega Selanik, dhe deri më tetor 1999 ishte kryetar i saj. Në shkurt të vitit 2000 zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm i shoqatës “Shqiptarët e Selanikut”, ishte në këtë post deri më shtator 2000.
* [[Demografia e viseve shqiptare në Greqinë e Veriut]] - 2013
* Kolaboracionistët grek projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri (1944-1945) : (e vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) - 2016
* Kolaboracioni dhe genocidi në Çamëri 1944-1945 (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) - 2017
* Arvanitët – Themeluesit e Greqisë së re - 2020
 
[[Kategoria:Lindje 1972]]
Anonymous user