Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

575 bytes added ,  1 vit më parë
U kthye versioni 2226199 i bërë nga 77.247.95.99 (diskutimet) Removal of infobox.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(U kthye versioni 2226199 i bërë nga 77.247.95.99 (diskutimet) Removal of infobox.)
Etiketa: Undo
{{Infobox aktor
| emri = Vivien Leigh
|foto = [[Skeda: Vivien Leigh still.jpg|250px]]
| titulli = Vivien Leigh, në kulmin e famës së saj
| emri i vërtetë = Vivian Mary Hartley
| ditëlindja = [[5 nëntor]] [[1913]]
| vendlindja = Darjeeling, Bengal Perendimor, India Britanike
| ditëvdekja = [[8 korrk]] [[1967]]
| vendvdekja = [[Londër]] [[Angli]]
| role të shquar =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =
| pseudonimi =
| bashkëshort = Herbert Leigh Holman (1932-1940) <br /> [[Laurence Olivier]] (1940-1960)
| nacionaliteti = angleze
| webfaqja =
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[Indi]], [[5 nëntor]] [[1913]] - [[Londër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve për role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[SHBA Jugore|Jugut amerikan]], Scarlett O'Hara në ''[[Gone with the Wind (film)|Iku bashkë me erën (1939)]] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji i quajtur dëshirë]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier|Laurensë Olivierin]], I cili bëri regjinë e disa shfaqjeve të saja. Gjatë karrierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw|Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të personazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë Ofelia, [[Kleopatra]], Zhyljeta dhe Lady Macbeth.