Evlija Çelebiu: Dallime mes rishikimesh

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:Evliya celebi.jpg|parapamje|Evlia Çelebiu]]
'''Dervish Mehmet Zilli''', i njohur gjerësisht me emrin e pendës '''Evlia Çelebiu''' ([[Turqishtja osmane|osm]]. اوليا چلبي; [[Stambolli|Stamboll]],<ref>Kahraman, S.A., Dağlı, Y., ''Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'', Yapı Kredi Yayınları. 1.Kitap 1.Cilt sayfa, 2-5</ref> [[25 Mars|25 mars]] [[1611]]- afro. [[1682]]) ka qenë një eksplorator osman që udhëtoi në territoret e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] dhe viset fqinje përgjatë dyzet viteve duke i radhitur udhëpërshkrimet e tij në një libër titulluar [[Seyahatname|Sejahatname]] (''Libri i Udhëtimeve'').<ref name="saudiaramcoworld.com">{{cite web|url=http://www.saudiaramcoworld.com/issue/201102/the.unread.masterpiece.of.evliya.elebi.htm|title=Saudi Aramco World: The Unread Masterpiece of Evliya &#199;elebi|publisher=saudiaramcoworld.com|accessdate=2014-10-27}}</ref> Emri Çelebi ka qenë një titull honorifik që domethënë ''fisnik, bujar, zotni, njeri i kënduar.''<ref name=":Dizdari">{{Cite book|last=Dizdari|first=Tahir|title=Fjalori i Orientalizmave në Gjuhën Shqipe|publisher=Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=161|language=sq|chapter=Çelepi-ja|authorlink=Tahir Dizdari}}</ref>
 
Çelebiu përshkruan jetesën, zakonet, gjeografinë, historinë, e arkitekturën e shqiptarëve, duke dhënë gjithashtu edhe përshtypjen e vet për gjuhën shqipe, duke shënuar edhe disa shembuj të saj, çka e bën atë nga më të hershmit shkrues të shqipes me shkrim arab.<ref>{{Cite journal|last=Dibra|first=Fatos|date=2020|title=Evlija Çelebiu dhe origjinat e shqiptarëve|journal=Përpjekja|language=sq|volume=XXI|issue=36-37|pages=164}}</ref>
Rreshti 20:
[[Kategoria:Shkrimtarë myslimanë‎]]
[[Kategoria:Shkrimtarë turq]]
[[Kategoria:UdhëpërshkruesëNjerëz nga Stambolli]]
[[Kategoria:HistorianëKronistë osmanë]]