Dallime mes rishikimeve të "Përdoruesi:EdonaKaj/Kuzhina antike romake"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Mosaic_in_Villa_Romana_del_CasaleMosaic in Villa Romana del Casale,_by_Jerzy_Strzelecki by Jerzy Strzelecki,_07 07.jpg|parapamje|300x300px| Një mozaik që përshkruan një banket gjatë një udhëtimi gjuetie nga Vila Romake e Vonë Romana del Casale në [[Siçilia|Sicili]]]]
 
[[Kuzhinieria|Kuzhina]] e '''[[RomaKuzhina e lashtë|Romës antike]]''' ndryshoi shumë gjatë kohëzgjatjes së ekzistencës së civilizimit. Zakonet dietike u ndikuan nga ndryshimet politike nga [[Monarkia|mbretëria]] në [[Republika|republikë]] dhe në [[Perandoria|perandori]] dhe zgjerimi i madh i perandorisë, i cili i ekspozoi Romakët ndaj shumë zakoneve të reja provinciale të kuzhinës dhe metodave të gatimit.
[[Skeda:Mosaic_in_Villa_Romana_del_Casale,_by_Jerzy_Strzelecki,_07.jpg|parapamje|300x300px| Një mozaik që përshkruan një banket gjatë një udhëtimi gjuetie nga Vila Romake e Vonë Romana del Casale në [[Siçilia|Sicili]]]]
[[Kuzhinieria|Kuzhina]] e '''[[Roma e lashtë|Romës antike]]''' ndryshoi shumë gjatë kohëzgjatjes së ekzistencës së civilizimit. Zakonet dietike u ndikuan nga ndryshimet politike nga [[Monarkia|mbretëria]] në [[Republika|republikë]] dhe në [[Perandoria|perandori]] dhe zgjerimi i madh i perandorisë, i cili i ekspozoi Romakët ndaj shumë zakoneve të reja provinciale të kuzhinës dhe metodave të gatimit.
 
Në fillim, ndryshimet dietike midis klasave shoqërore romake nuk ishin të mëdha, por pabarazitë u zhvilluan me rritjen e perandorisë.
 
== Arkeologjia ==
Shumica e ushqimeve organike prishen në kushte të zakonshme, por hiri dhe kockat e kafshëve ofrojnë disa detaje arkeologjike në lidhje me dietën antike romake. Fitolitet janë gjetur në një varrezë në Tarragona, Spanjë . Fiqtë e importuar ishin ndër ushqimet e karbonizuara të ruajtura kur [[Boudica]] dhe ushtria e saj dogjën një dyqan romak në Colchester . [[Qiqra|Qiqrat]]t dhe tasat me fruta janë të njohura nga Herculaneum, të ruajtura që kur [[Vezuvi|Vezuvius]]us shkatërroi qytetin në vitin 79 pas Krishtit. Mbetjet e eshtrave peshqve të vegjël, të gjembave të iriqit të detit dhe bimëve të mineralizuara kanë mbijetuar në kanalizimet e qytetit; midis bimëve [[Arkeologjia|arkeologët]] kanë identifikuar [[Kopra|kopër]], [[Korianderi|koriandër]], liri, [[thjerrëza]], [[lakra]], lulekuqe opiumi dhe arra të ndryshme, fruta dhe bishtajore, si dhe një shumëllojshmëri të larmishme peshqish dhe butakësh. Në Pompei, rrushin, bukën dhe pastat i djegnin dhe i groposnin në kopshtet e oborrit, ''si oferta për familjet Lares'' . <ref>{{Cite book|last=Wilkins|first=John|title=A Companion to Food in the Ancient World|publisher=Wiley Blackwell|pages=105–109}}</ref>
 
== Vaktet e ushqimit ==
Tradicionalisht, një [[Mëngjesi (ushqim)|mëngjes i]] quajtur ''ientaculum'' <ref name="ArtmanJohnAncient">Artman, John:"Ancient Rome- Independent Learning Unit", page 26, Good Apple, 1991.</ref> shërbehej në agim. Në mes të ditës deri në pasditen e hershme, romakët hanin ''cena'', ''vaktin kryesor të ditës, dhe në mbrëmje'' një darkë të lehtë të quajtur vesperna. <ref name="Artman, John page 26">Artman, John::"Ancient Rome- Independent Learning Unit", page 26, Good Apple,1991.</ref> Me rritjen e importit të ushqimeve të huaja, përdorimi i ''cena-s'' u rrit me të madhe dhe përfshiu një gamë të gjerë të ushqimeve. Kështu, gradualisht cena u zhvendos në mbrëmje, ndërsa ''vesperna'' u la plotësisht me kalimin e viteve. Vakti i mesditës p''randiumi'' u bë një vakt i lehtë për ta mbajtur një deri në ''cena'' . Midis klasave të ulëta të shoqërisë romake, këto ndryshime ishin më pak të theksuara pasi rutinat tradicionale korrespondonin ngushtë me ritmet ditore të punës manuale.
[[Skeda:Roman_Museum_099Roman Museum 099.jpg|parapamje| Lugë romake me doreza rose ose mjellme]]
Sidoqoftë, midis klasave të larta, të cilët normalisht nuk merreshin me punë fizike, u bë zakon që të caktonin të gjitha detyrimet e biznesit në mëngjes. Pas ''prandiumit'', përgjegjësitë e fundit do të shkarkoheshin dhe do të bëhej një vizitë në banja . Rreth or2s &nbsp;pasdite, <ref>Guy, John:"Roman Life", page 8, Ticktock Publishing LTD,1998.</ref> ''cena'' do të fillonte. Ky vakt mund të zgjaste deri natën vonë, veçanërisht nëse mysafirët ishin të ftuar, dhe shpesh do të ndiqej nga ''comissatio'', një raund i pijeve alkoolike (zakonisht [[Vera (pije alkoolike)|verë]] ).
 
Në periudhën e mbretërve dhe [[Republika Romake|Republikës]] së hershme, por edhe në periudhat e mëvonshme (për klasat punëtore), ''cena në'' thelb përbëhej nga një lloj qulli, i quajtur ''puls'' . <ref name="Woolf2007a">{{Cite book|last=Greg Woolf|url=https://books.google.com/books?id=94NuSg3tlsgC&q=fish+sauce|title=Ancient civilizations: the illustrated guide to belief, mythology, and art|publisher=Barnes & Noble|year=2007|isbn=978-1-4351-0121-0|page=388}}</ref> Lloji më i thjeshtë do të bëhej me grurë ujë, kripë dhe yndyrë. Një variant më i sofistikuar u bë me [[Vaji i ullirit|vaj ulliri]] dhe u konsumua me një shoqërim të [[Perimet|perimeve të]] ndryshme kur iishin në dispozicion. Të pasurit zakonisht hanin ''pulsin e'' tyre me [[Veza|vezë]], [[Djathi|djathë]] dhe [[Mjalti|mjaltë]] dhe gjithashtu me raste shërbehej me [[Mishi|mish]] ose peshk .
 
Gjatë periudhës së Republikës, ''Cena u'' zhvillua në dy pjata: pjata kryesore dhe një ëmbëlsirë me fruta dhe ushqim deti (p.sh. molusqe, karkaleca ). Deri në fund të kohës së Republikës, ishte e zakonshme që vakti të shërbehej në tri pjesë: një meze ''(gustatio),'' pjata kryesore ''(primae mensae),'' dhe ëmbëlsira ''(secundae mensae).''
 
Racioni kryesor i ushqimit të legjioneve romake ishte gruri. Në shekullin e 4-të, shumica e legjionarëve hanin si dhe kushdo në Romë. Ata furnizoheshin me racione buke dhe perimesh së bashku me mishra si mish viçi, deleje ose mish derri. Racionet gjithashtu vareshin nga vendi se ku ishin vendosur ose ku po bëheshin fushatat legjioneve. Mishi i deles ishte i popullarizuar në Galinë Veriore dhe në Britani, por mishi i derrit ishte racioni kryesor i mishit të legjioneve. <ref>{{Cite book|last=Giacosa|first=Ilaria Gozzini|title=A taste of Ancient Rome|publisher=University of Chicago|year=1992|location=chicago}}</ref>
 
== Ushqimet dhe përbërësit ==
[[Skeda:Pompei_pane_retouchedPompei pane retouched.jpg|parapamje| Një copë e karbonizuar e bukës antike romake nga Pompei . Buka ishte një ushqim kryesor në botën romake.]]
Kolonitë romake i dhanë shumë ushqime Romës; qyteti merrte proshutë nga Belgjika, goca deti nga Britania, garum nga Mauritania, gjah të egër nga Tunizia, silfium (lazer) nga Cyrenaica, lule nga Egjipti, marule nga [[Kapadokia]] dhe peshq nga [[Ponti]] . <ref>Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), p. 27.</ref>
 
Dieta antike romake përfshinte shumë sende që janë elemente kryesore të gatimit modern italian . [[Gai Plin Sekundi|Plini Plaku]] shqyrtoi më shumë se 30 lloje [[ulliri]], 40 lloje [[Dardha|dardhe]], [[Ficus|fiq]]<nowiki/>i (vendas dhe të importuar nga Afrika dhe provincat lindore) dhe një larmi të gjerë [[Perimet|perimesh]] . {{Efn|Jacques André listed 54 cultivated and 43 wild vegetables in ancient Rome.<ref>André, Jacques. ''L'alimentation et la cuisine à Rome''. Paris: Les Belles Lettres, 1981.</ref>}} <ref>Phyllis Pray Bober, ''Art, Culture, and Cuisine: Ancient and Medieval Gastronomy'', University of Chicago Press (2001), pp. 187–188.</ref> Disa nga këto perime nuk janë më të pranishme në botën moderne, ndërsa të tjerët kanë pësuar ndryshime të rëndësishme. Karotat me ngjyra të ndryshme janë konsumuar, por jo në portokalli. <ref>Phyllis Pray Bober, ''Art, Culture, and Cuisine: Ancient and Medieval Gastronomy'', University of Chicago Press (2001), p. 188.</ref> Shumë lloje perimesh janë kultivuar dhe konsumuar. <ref name="PatrickFaas">Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), p. 209.</ref> Këto përfshinin selino, hudhër, disa llamba lulesh, [[Lakra|lakrashlakra]]sh dhe [[Brassica|bronzi të]] tjera (të tilla si lakër jeshile dhe brokoli ), [[Sallata|marule]], fundër, [[Qepa|qepë]], [[Preshi|presh]], [[Shpargulli mjekësor|shparg]], [[Rrepa|rrepkë]], rrepë, pastinaka, karrota, panxhar, bizele jeshile, panxhar me gjethe të bardha, fasule franceze , kartona, ullinj dhe [[Trangulli|kastravec]] . Disa perime u ilustruan në reliev . <ref name="PatrickFaas_a">Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), pp. 209, 210–239, 362–371</ref> Patatja, [[domatja]] dhe speci djegës nga Bota e Re nuk ishin të disponueshme në kohën antike Romake, as [[misri]] (burimi modern i polentës ).
 
Sidoqoftë, disa ushqime të konsideruara karakteristike të kuzhinës moderne italiane nuk përdoreshin. <ref name="PhyllisPray">Phyllis Pray Bober, ''Art, Culture, and Cuisine: Ancient and Medieval Gastronomy'', University of Chicago Press (2001), p. 187.</ref> Në veçanti, [[spinaqi]] dhe [[patëllxhani]] u prezantuan më vonë nga [[Bota arabe|bota Arabe]], dhe [[Domatja|domatet]] dhe [[Capsicum|specat kapsakum]] u shfaqën vetëm në Evropë pas zbulimit të Botës së Re dhe Shkëmbimit Kolumbian . Romakët dinin për orizin, por ai ishte shumë rrallë i disponueshëm për ta. Kishte edhe pak fruta [[Citrus|agrumesh.]] Limonët ishin të njohur në Itali nga shekulli i dytë pas Krishtit, por nuk ishin kultivuar gjerësisht. <ref>Julia F. Morton, ''Lemon in Fruits of Warm Climates'', 1987 pp. 160–168|url=http://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/lemon.html#Description%7Cpublisher=Purdue University}</ref>
 
=== Buka dhe drithërat ===
Nga viti 123 para Krishtit, një racion gruri i papërzier (deri në 33 &nbsp;kg), i njohur si ''frumentatio'', u shpërndahej në rreth 200,000 njerëzve çdo muaj nga shteti Romak. <ref name=":0">{{Cite book|last=Garnsey|first=Peter|title=Cities, Peasants and Food in Classical Antiquity: Essays in Social and Economic History|date=1998|publisher=Cambridge University Press|isbn=9780521591478978-0-521-59147-8|editor-last=Scheidel|editor-first=Walter|pages=237–238|language=en|doi=10.1017/cbo9780511585395}}</ref> Fillimisht ishte një akuzë për këtë por nga viti 58 para Krishtit kjo akuzë u shfuqizua nga tribuna plebeiane Publius Clodius Pulcher . Individët duhej të ishin qytetarë dhe të ''banonin'' në Romë për të marrë frumentatio.
 
Fillimisht haheshin bukë të rrafshëta, të rrumbullakëta të bëra nga emmer (një [[Drithi|kokërr drithi]] e lidhur ngushtë me grurin) me pak [[Kripa|kripë;]] midis klasave të larta, konsumoheshin gjithashtu vezë, [[Djathi|djathë]] dhe [[Mjalti|mjaltë]], së bashku me [[Qumështi|qumësht]] dhe [[Fruti|fruta.]] Në [[Perandoria Romake|periudhën Perandorake]], rreth vitit 1 pas Krishtit, u prezantua [[Gruri|buka e bërë me grurë;]] me kalimin e kohës, gjithnjë e më shumë ushqime me grurë filluan të zëvendësonin bukët e gatuara me emmer. Kishte shumë lloje të bukës me cilësi të ndryshme. Në mënyrë tipike buka e bardhë piqej për elitën, me bukën më të errët të pjekur për klasën e mesme dhe bukën më të errët për fshatarët e varfër. <ref>{{Cite journal|last=Feldman|first=Charles|date=2005-03-01|title=Roman Taste|journal=Food, Culture & Society|volume=8|issue=1|pages=7–30|doi=10.2752/155280105778055407|issn=1552-8014}}</ref> Buka ndonjëherë zhytej në [[Vera (pije alkoolike)|verë]] dhe hahej me ullinj, djathë dhe rrush. Në kohën e shkatërrimit të Pompeit në vitin 79 pas Krishtit, kishte të paktën 33 furra buke në atë qytet. <ref>{{Cito web|last=Berry|first=Joanne|date=17 February 2011|title=Bakery|url=https://www.bbc.co.uk/history/ancient/romans/pompeii_art_gallery_04.shtml|access-date=23 September 2016|website=Pompeii Art and Architecture Gallery|publisher=[[BBC]]}}</ref> Shefat romakë bënin simite të ëmbla me aromë rrushi pa fara dhe ëmbëlsira djathi të bëra me miell, mjaltë, vezë, djathë si ricotta dhe farë lulekuqe. Embëlsirat me verë të ëmbël bëheshin me mjaltë, verë të kuqe të reduktuar dhe kanellë. Tartat e frutave ishin të njohura për klasën e lartë, por klasat e ulëta nuk kishin mundësi t'i bënin personalisht ose t'i blinin nga tregjet dhe shitësit. 
 
''Juscellum'' ishte një supë me bukë integrale, vezë, sherbelë dhe shafran, të përshkruar në ''Apicius'', një libër me receta romake të fundit të shekullit të 4-të ose fillimit të shekullit të 5-të. <ref name="Way 1843 p. 268">{{Cite book|last=Way|first=A.|url=https://books.google.com/books?id=G_0UAAAAQAAJ&pg=PA268|title=Promptorium parvulorum sive clericorum, lexicon Anglo-Latinum princeps, recens. A. Way|year=1843|series=Camden Society|page=268|access-date=May 18, 2016|issue=v. 1}}</ref>
 
=== Mishi ===
Mishi i kasapit ishte një luks i pazakontë. Mishi më i popullarizuar ishte mishi i derrit, sidomos salsiqet . Mishi i viçit ishte i pazakontë në Romën e lashtë, duke qenë më i zakonshëm në [[Greqia e lashtë|Greqinë e lashtë]] - nuk përmendet nga Juvenali ose Horacei . [[Ushqim deti|Ushqimi i deti]]<nowiki/>t, gjahu, dhe [[shpezët]], duke përfshirë rosat dhe patat, ishin më të zakonshme. Për shembull, në triumfin e tij, Cezari bëri një festë publike për 260,000 të nënshtruar (njerëz të varfër) e cila paraqiste të tri këto ushqime, por jo mish kasapi. <ref name="MaguelonneToussaintSamat">Maguelonne Toussaint-Samat, ''A History of Food'', John Wiley & Sons (2009), p. 93.</ref> John E. Stambaugh shkruan se mishi "ishte i pakët përveç kurbaneve dhe darkave të të pasurve". <ref name="John">John E. Stambaugh, ''The Ancient Roman City'', JHU Press (1988), p. 148.</ref> Lopët vlerësoheshin për qumështin e tyre; demat si plug dhe si kafshë që shërbenin për tërheqjen e ngarkesave. Viçi ishte i ashpër dhe i papëlqyer. Mishi i viçit hahej ndonjëherë. Apicius jep vetëm katër receta për mishin e viçit, por të njëjtat receta kërkojnë mish qengji ose mish derri si mundësi. Ekziston vetëm një recetë për zierjen e mishit te viçit dhe një tjetër për mishin e viçit scallopini .
 
Konviku poashtu hahej dhe konsiderohej si delikatesë . <ref>John E. Stambaugh, ''The Ancient Roman City'', JHU Press (1988), p. 148; George A. Feldhamer, ''Mammalogy: Adaptation, Diversity, Ecology'', JHU Press (2007), p. 359.</ref> Ishte një simbol i statusit midis romakëve të pasur, dhe disa madje kishin konvikorë të peshuar para mysafirëve të darkës. <ref>Maurice Burton & Robert Burton, ''International Wildlife Encyclopedia'' (2002), p. 701.</ref> Një ligj përmbyllës i miratuar nën Marcus Aemilius Scaurus ndaloi ngrënien e konvikut por nuk arriti të ndalojë praktikën. <ref>Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), p. 289-90.</ref>
 
=== Peshku dhe ushqimet e detit ===
Peshku ishte më i zakonshëm se mishi. <ref name="John">John E. Stambaugh, ''The Ancient Roman City'', JHU Press (1988), p. 148.</ref> [[Akuakultura]] ishte e sofistikuar, me industri në shkallë të gjerë kushtuar bujqësisë së gocave të detit . Romakët gjithashtu merreshin me bujqësi kërmijsh dhe bujqësi lisi. Disa peshq vlerësoheshin shumë dhe merrnin çmime të larta, të tilla si qefulli i rritur në peshkim në Cosa, dhe "mjetet e hollësishme u shpikën për të siguruar freskinë e tij".
 
=== Frutat ===
[[Skeda:Pompejanischer_Maler_um_70_001Pompejanischer Maler um 70 001.jpg|parapamje| Një natyrë e qetë me shportë frutash dhe vazo ( Pompeii, c. AD 70)]]
[[Skeda:Thermopolium_Lucius_Vetutius_Placidus_PompeiiThermopolium Lucius Vetutius Placidus Pompeii.jpg|parapamje| ''Termopoliumi'' (lloj restoranti) i Pompeit, Itali, shekulli I pas Krishtit.]]
Frutat haheshin të freskëta gjatë sezonit të tyre, dhe thaheshin ose ruheshin gjatë dimrit. Frutat më të njohur përfshinin [[Molla|mollë]], [[dardha]], [[Fiku|fiq]], [[Rrushi|rrush]], [[Ftoi|ftonj]], qitro, [[Luleshtrydhja|luleshtrydhe]], manaferra,rrush pa fara , kumbulla Damson, pjepra,dhe [[Shega|shegë]] . <ref name="John">John E. Stambaugh, ''The Ancient Roman City'', JHU Press (1988), p. 148.</ref> Frutat më pak të njohura ishin azerolet dhe [[Mushmolla|mëndaflat]] më ekzotike. [[Qershia|Qershitë]] dhe kajsitë, të dyja të prezantuara në shekullin I para Krishtit, ishin të njohura. Pjeshkat u prezantuan në shekullin I pas Krishtit nga Persia. Portokallet dhe [[Limoni|limonët]] ishin të njohur por përdoreshin më shumë për qëllime medicinale sesa në gatime. Megjithëse të njohur për Romakët e lashtë, limonët nuk ishin kultivuar në Itali deri në Principate . <ref>Wilhelmina F. Jashernski, Frederick G. Meyer, & Massumino Ricciardi, ''Plants: Evidence from Wall Paintings, Mosaics, Sculpture, Plant Remains, Graffiti, Inscriptions, and Ancient Authors'', in ''The Natural History of Pompeii'' (Wilhelmina Feemster Jashemski & Frederick G. Meyer, eds), Cambridge University Press, (2002), p. 102.</ref> Të paktën 35 kultivarë të dardhës rriteshin në Romë, së bashku me tri lloje mollësh. Cato përshkroi metodat e kulturës së dardhës, të ngjashme me teknikat moderne. <ref>J.F. Hancock & G.A. Lobos, ''Pears'', in ''The Future of Drylands: International Scientific Conference on Desertification and Drylands Research, Tunis, Tunisia'' (2006), Springer (2008), p. 304.</ref> Ka receta për kremrat e dardhës dhe pjeshkës dhe pudingat e qumështit, të aromatizuara me mjaltë, piper dhe pak salcë të thartuar peshku.
 
[[Lucio Giunio Moderato Columella|Columella]] ofron këshilla për ruajtjen e fiqve duke i shtypur ato në një pastë me anise, fara kopre, qimno dhe susam të thekur për t’u mbështjellë me gjethe fiku. <ref>{{Cite book|last=Shephard|first=Sue|title=Pickled, Potted, and Canned: How the Art and Science of Food Prserving Changed the World|date=2000|publisher=Simon & Schuster|page=41}}</ref>
 
=== Perimet ===
Ndërsa pararendësit e lakrave të Brukselit, [[Angjinarja|angjinareve]], [[Bizelja|bizeleve]], rutabagave dhe ndoshta[[Lulelakra|lulelakrës]], mund të kenë ekzistuar në kohën romake, format moderne të kultivuara që ne mendojmë, nuk u zhvilluan deri në Mesjetën e vonë dhe kohën e hershme të Rilindjes. Lakra hahej në të dy mënyrat, e papërpunuar (ndonjëherë zhytur në uthull) dhe e gatuar. <ref name="PatrickFaas_a">Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), pp. 209, 210–239, 362–371</ref> Cato e vlerësonte shumë lakrën, duke besuar se ishte e mirë për tretjen e ushqimit dhe gjithashtu besonte se nëse një person i sëmurë do të hante shumë lakër dhe do të lahej në urinën e tij, ai do të shërohej. <ref>Patrick Faas, ''Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome'', University of Chicago Press (2005), p. 233.</ref>
 
=== Bishtajoret ===
Bishtajoret ishin të kufizuara në bizele të thata, [[Bathët|fasule]] , [[qiqra]], [[thjerrëza]] dhe lupinat. Romakët njihnin disa lloje të [[Qiqra|qiqraveqiqra]]ve, të tilla si venus, dash dhe punik. Ato ose gatuheshin në supë ose piqeshin si një meze e lehtë. Libri romak i gatimit ''Apicius'' jep disa receta për qiqrat. <ref>Wikipedia entry for chickpea</ref>
 
=== Arrat ===
=== Qumështorja ===
[[Skeda:Moretum.jpg|parapamje| Një rikrijim i ''Moretum'', një barishte dhe djathë i përhapur i ngrënë me bukë]]
[[Djathi]] ishte ngrënë dhe prodhimi i tij ishte vendosur nga periudha e Perandorisë Romake. <ref name="Fox">P.F. Fox and P.L.H. McSweeney, Cheese: An Overview, in Cheese: Chemistry, Physics, and Microbiology Vol. 1 (3d ed.), p. 2-3.</ref> Ishte pjesë e racioneve standarde për ushtarët romakë dhe ishte i njohur edhe në mesin e civilëve. Perandori [[Diokleciani|Dioklecian]] (284–305 CE) përcaktoi çmimet maksimale për djathin. Prodhimi i djathit dhe cilësia e tij dhe përdorimet e kuzhinës përmenden nga një numër autorësh romakë: [[Gai Plin Sekundi|Plini Plaku]] përshkroi përdorimet dietike dhe medicinale të djathit në Librin 28 të ''Historia Naturalis'' dhe [[Varroni|Varro]] në ''De Agricultura'' përshkroi sezonin romak të djathit (pranverë dhe verë) dhe krahasoi djathërat e buta, të reja me djathrat më të thata dhe të vjetra. Përshkrimi më i gjerë romak i bërjes së djathit vjen nga [[Lucio Giunio Moderato Columella|Columella]], nga traktati i tij mbi bujqësinë romake, ''[[Lucio Giunio Moderato Columella|De Re Rustica]]'' . <ref>P.F. Fox and P.L.H. McSweeney, Cheese: An Overview, in Cheese: Chemistry, Physics, and Microbiology Vol. 1 (3d ed.), p. 2-3</ref>
 
=== Erëzat ===
Garum ishte salca e ve e peshkut në Romën e lashtë. <ref name="HarlanWalker">Harlan Walker, ''Fish: Food from the Waters, Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery'', 105-06 (1998).</ref> Wasshtë përdorur si erëza, në vend të kripës; si një erëza tryeze; dhe si salcë . Kishte katër lloje kryesore të salcës së peshkut: ''garum'', ''pije alkoolike'', ''muria'' dhe ''alec'' . Wasshtë bërë në cilësi të ndryshme, nga peshq të tillë si ton, barbun dhe levrek . Mund të aromatizohet, për shembull të përzihet me verë, ose të hollohet me ujë ( ''hidrogarum'' ), një formë e popullarizuar në mesin e ushtarëve romakë, megjithëse perandori Elagabalus pohoi se ai ishte i pari që e shërbeu atë në [[Gostia|banketet]] publike në Romë. Garumi më i kushtueshëm ishte ''garum sociorum'', i bërë nga skumbri ( ''scomber'' ) në [[Kartagjena (qytet)|peshkimin e Kartagjenës]] së Re në Spanjë dhe i tregtuar gjerësisht. Plini shkroi në ''Historinë e'' tij Natyrore se dy kongi (7 litra) të kësaj salce kushtonin 1000 sesterca . <ref name="HarlanWalker_a">Harlan Walker, ''Fish: Food from the Waters, Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery'', 106 (1998).</ref> Një mijë sesterces në Perandorinë e Hershme ishte e barabartë me 110 &nbsp;g ari. 
 
== Gatimi ==
[[Skeda:Mosaico_di_un_giovane_come_mese_di_giugnoMosaico di un giovane come mese di giugno,_III_secolo_dc III secolo dc..JPG|parapamje| Një djalë që mban një pjatë me fruta dhe çfarë mund të jetë një kovë gaforresh, në një kuzhinë me peshk dhe kallamar, në panelin e qershorit nga një mozaik që përshkruan muajt (shekulli III) <ref>J. Carson Webster, ''The Labors of the Months in Antique and Mediaeval Art to the End of the Twelfth Century,'' Studies in the Humanities 4 (Northwestern University Press, 1938), p. 128. In the collections of the [[Hermitage Museum]].</ref>]]
Një nga shumë mënyrat e gatimit në Romën e lashtë ishte ''fokusi'', një [[Mangalli|vatër]] që ishte vendosur përpara larariumit, altarit shtëpiak që përmbante skulptura të vogla të hyjnisë shtëpiake ( ''laret'', ose shpirtrat paraardhës të rojeve dhe ''penatët'', të cilët besohej se mbronin ''dyshemenë'', llaçin). <ref>Faas, p. 50-52.</ref> Në shtëpitë ku ''lararium'' u ndërtuar në mur, ''fokusi'' është ndërtuar ndonjëherë e tullave të ngritura në katër anët, ndërtuar kundër një baseboard në të cilën një zjarr u ndez Më e zakonshme ishte një ''fokus'' që ishte drejtkëndor dhe i lëvizshëm, i përbërë thjesht nga një vatër e lëvizshme me këmbë [[Bronzi|guri ose bronzi.]] <ref name="Faas">Faas, p. 52.</ref> Pas zhvillimit të kuzhinave të ndara, ''fokusi'' filloi të përdorej vetëm për ofertat fetare dhe për ngrohtësinë, sesa për gatimin.
 
Sobat dhe furrat e lëvizshme përdoreshin nga romakët, dhe disa kishin të vendosur mbi to enë me ujë dhe skarë . Në Pompei, shumica e shtëpive kishin kuzhina të ndara, shumica mjaft të vogla, por disa të mëdha; Vila e mistereve përfshin një zonë nëntë me dymbëdhjetë metra. <ref name="Faas_a">Faas, p. 130.</ref> Një numër i kuzhinave në Pompei nuk kishin çati, që ngjanin më shumë me oborret sesa dhomat e zakonshme; kjo lejoi që të bëhej ventilimi i tymit. Kuzhinat që kishin çati duhet të kenë qenë jashtëzakonisht të tymosura, pasi që ajrosja e vetme do të vinte nga dritaret e larta ose vrimat në tavan; ndërsa romakët ndërtuan [[Kamishi|oxhaqe]] për furrat e tyre të bukëve dhe fabrikat e tyre, ata ishin të panjohur në banesa private deri rreth shekullit të 12-të pas Krishtit, menjëherë pas shembjes së civilizimit Romak. <ref>Faas, p. 140.</ref>
 
Shumë kuzhina romake kishin një furrë ( ''furnus'' ose ''fornax'' ), dhe disa (të tilla si kuzhina e Vilës së Mistereve) kishin dy. <ref name="Faas_b">Faas, p. 132.</ref> Një konstruksion katror ose në formë kupole prej tullash ose guri, këto furra kishin një dysheme të sheshtë, shpesh prej [[graniti]] dhe nganjëherë lavë, të cilat mbusheshin me degë të thata dhe më pas ndizeshin. Në muret e kuzhinave gjendeshin grepa dhe zinxhirë për varjen e pajisjeve të gatimit, përfshirë tenxhere dhe tiganë të ndryshëm, [[thika]], [[Pirun|pirunëpirun]]ë mishi, sita, [[rende]], heje, darë, prerëse djathi, [[Arrëthyesi|arrëthyese]], kana për matje dhe kallëpe pate.
 
== Pijet alkoolike ==
[[Skeda:Pompeii_Pompeii -_Casa_dei_Casti_Amanti_ Casa dei Casti Amanti -_Banquet Banquet.jpg|parapamje| Afresk romak me një skenë banketesh nga Casa dei Casti Amanti, Pompei]]
Në Romën e Lashtë, vera zakonisht përzihej me ujë menjëherë para se të pihej, pasi fermentimi nuk kontrollohej dhe shkalla e alkoolit ishte e lartë. Vera ndonjëherë rregullohej dhe "përmirësohej" nga prodhuesit e saj: ekzistonin udhëzimet për të bërë verë të bardhë nga e kuqja dhe anasjelltas, si dhe për shpëtimin e verës që niste të kthehej në uthull. Këto udhëzime, si dhe përshkrimet e hollësishme të vreshtarisë romake datojnë që nga viti 160 para Krishtit në tekstin e parë të njohur të shkruar në prozë latine. <ref>{{Cito web|last=Stilo|first=Aelius|title=Wine and Rome|url=http://penelope.uchicago.edu/~grout/encyclopaedia_romana/wine/wine.html|access-date=11 December 2014|publisher=University of Chicago}}</ref>
 
Vera ishte gjithashtu me aromë të ndryshme. Për shembull, kishte ''pasum'', një verë e fortë dhe e ëmbël me rrush të thatë, për të cilën receta më e hershme e njohur është me origjinë Kartagjenase; ''mulsum'', një përzierje e freskët e verës dhe mjaltit ( sot quhet një kënaqësi); dhe konditum, një përzierje vere, mjalti dhe erëza të bëra paraprakisht dhe të pjekura. Një recetë specifike, Conditum Paradoxum, është për një përzierje të verës, mjaltit, piperit, [[Dafina (bimë)|dafinës]], hurmave, mastikës dhe shafranit, i gatuar dhe i ruajtur për përdorim të mëvonshëm. Një recetë tjetër kërkonte shtimin e ujit të detit, katranit dhe kolofonit në verë. Një udhëtar grek raportoi se pija ishte me sa duket një shije e fituar. Vera e thartë e përzier me ujë dhe barishte ( ''posca'' ) ishte një pije popullore për klasat e ulëta dhe një pjesë kryesore e racionit të ushtarëve romakë. <ref>{{Cite book|last=Dalby|first=Andrew|title=Posca|date=2003|work=Food in the Ancient World from A to Z|publisher=Routledge|isbn=978-0-415-23259-3|page=270}}</ref>[[Birra]] ( ''cerevisia'' ) ishte e njohur por konsiderohej vulgare dhe ishte e lidhur me [[Barbarët|barbarë]] .
 
== Ëmbëlsirat ==
Ndërsa nuk kishin përbërës të nevojshëm të përdorur zakonisht në epokën moderne për ëmbëlsirat si [[Sheqeri|sheqeri i]] i [[Gjalpa|rafinuar ose gjalpi i]] djegur siç duhet, Roma e lashtë kishte një bollëk ëmbëlsirash për të shërbyer pasi të kishin përfunduar vaktet e tyre të shërbyera me [[Vera (pije alkoolike)|verë]] . Më të njohurat ishin pjatat e mëdha me fruta të ndryshme të mbledhura të freskëta; disa nga frutat më ekzotike që nuk ishin në gjendje të rriteshin në Romë dërgoheshin madje nga kontinentet e largëta për të pasurit. Për shkak të mungesës së një ëmbëlsuesi si sheqeri, gjithmonë ekzistonte dëshira për frutat më të ëmbla që ishin në dispozicion. Sprias ishin një lloj i ëmbëlsirave të ëmbla që ishin në dispozicion gjatë asaj kohe, të cilat gjithnjë kalonin me një kore të hollë si tortë, ndërsa nganjëherë përmbanin fruta në to. Enkythoi është një lloj tjetër i zakonshëm i [[Roma e lashtë|ëmbëlsirave romake]] që ishte më i butë dhe si një [[Pandispanjë|tortë sfungjeri]] moderne.
 
== ReferencatReferimet ==
{{Reflist|2}}
<references responsive="" />