Dallime mes rishikimeve të "Bismilahi"

17 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Ikranjani zhvendosi faqen Besmeleja tek Bismilahi: sipas fjalorit të Tahir Dizdarit)
vNo edit summary
[[Skeda:Bismillah.svg|parapamje|240px|Një [[Kaligrafia islame|interpretim kaligrafik]] i Besmelesë]]
'''Besmeleja''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: بَسْمَلَة‎, ''basmalah'') është shprehja islame ''bi-smi llāhi r-raḥmāni r-raḥīm'' (بِسْمِ ٱللَّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ) ), "Në emër të Allahur[[Allahu]]t, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit". Besmeleja është një nga shprehjet më të rëndësishme në [[Islam]] dhe përdoret nga [[Myslimanët|myslimanët]] në kontekste të ndryshme kryesisht para fillimit të "veprave të mira" si dhe veprimeve më të përditshme.<ref>[http://www.albislam.com/rastet-kur-perdoret-besmeleja/ Rastet kur përdoret Besmeleja]</ref>
 
Besmeleja recitohet para çdo kapitulli ([[Sureja|sure]]) të [[Kurani]]t - përveç [[Surja et-Tevbe|sures et-Teube]]. Besmeleja ndodh si pjesë e tekstit të një sureje në ajetin[[ajeti]]n 30 të [[Surja en-Neml|sures en-Neml]] ku parathotë një letër nga [[Pejgamberi|profeti]] [[Sulejmani|Sulejman]] për Bilkisën, [[Mbretëresha e Shebës|Mbretëreshën e Shebës]].
 
Tre emrat e caktuar të Besmelesë - ''[[Allah]]'', ''er-Rahman'' dhe ''er-Rahim'' - korrespondojnë me tre të parët e [[Emrat e bukur të Allahut|99 emrave të Zotit]] në Islam.
 
== Referimet ==
{{reflist}}