Dallime mes rishikimeve të "Bismilahi"

No change in size ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:In The Name Of God The Compassionate The Merciful 3.svg|parapamje|240px|Një [[Kaligrafia islame|interpretim kaligrafik]] i Besmelesë]]
'''Bismilahi''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: بَسْمَلَة‎ ''basmalabesmele'') është shprehja islame ''bi-smi llāhi r-raḥmāni r-raḥīm'' (بِسْمِ ٱللَّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ),<ref>{{Cite book|last=Dizdari|first=Tahir|title=Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe|publisher=AIITC|year=2005|location=Tiranë|pages=107-108|language=sq|chapter=Bilmiláh/-i|quote=Muslimanët kët invokacion e kanë gjithnji në gojë, e shqiptojnë në fillm të çdo lutje, të çdo pune, në ngranje, në ngritje nga gjumi etj., e deri në raportet seksuale bashkëshortore.|author-link=Tahir Dizdari}}</ref> "Në emër të [[Allahu]]t, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit". Besmeleja është një nga shprehjet më të rëndësishme në [[Islam]] dhe përdoret nga [[myslimanët]] në kontekste të ndryshme kryesisht para fillimit të "veprave të mira" si dhe veprimeve më të përditshme.<ref>[http://www.albislam.com/rastet-kur-perdoret-besmeleja/ Rastet kur përdoret Besmeleja]</ref>
 
Bismilahi recitohet para çdo [[Sureja|sureje]] të [[Kurani]]t - përveç [[Surja et-Tevbe|sures et-Teube]]. Bismilahi ndodh si pjesë e tekstit të një sureje në [[ajeti]]n 30 të [[Surja en-Neml|sures en-Neml]] ku parathotë një letër nga [[Pejgamberi|profeti]] [[Sulejmani|Sulejman]] për Bilkisën, [[Mbretëresha e Shebës|Mbretëreshën e Shebës]].