Dallime mes rishikimeve të "KF Tirana"

15 bytes removed ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Manual revert Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Një tjetër ngjarje famëkeqe që përshkallëzoi rivalitetin mes dy klubeve ishte edhe arrestimi i mbrojtësit të Tiranës [[Skënder Halili]] nga regjimi për shkak se refuzoi të qëndronte te Dinamo pas përfundimit të shërbimit të detyrueshëm ushtarak.<ref>{{cite web|url=http://www.gazetatema.net/2016/07/22/skender-halili-si-u-arrestua-nga-sigurimi-pse-refuzoi-dinamon/|title=Skënder Halili: Si u arrestua nga sigurimi pse refuzoi Dinamon|publisher=Gazeta Tema|language=sq|date=22 korrik 2016|accessdate=21 gusht 2020}}</ref> Ai shpenzoi 11 muaj në burg dhe më pas u detyrua të punonte për vite me rradhë në galeritë e kromit në Bulqizë. Pavarësisht këtyre ngjargjeve, rivaliteti mes dy klubeve dhe tifozerive është venitur në vitet e fundit për shkak të rënjes së Dinamos nga Kategoria Superiore.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/dinamo-bie-ne-diten-e-deshmoreve/|title=Dinamo bie zyrtarisht ditën e dëshmorëve…|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=6 maj 2012|accessdate=21 gusht 2020}}</ref>
 
Tirana dhe Dinamo janë ndeshur 137 herë në Kategorinë Superiore, ku Tirana kryeson 57–46 me fitore, kurse 34 ndeshje janë mbyllur në barazim. Golat 206-180. Ndeshja e parë midis dy ekipeve u luajt në vitin 1950, ku Dinamo fitoi 1–0. Një vit më pas, Dinamo arriti fitoren më të madhe në derbi, duke fituar 6–0. Fitorja më e thellë e Tiranës është 5–1, e arritur në sezonin 1990–91. Në kupë, ekipet janë përballur 29 herë, me Tiranën që ka fituar vetëm 8 ndeshje dhe ka humbur 15, kurse 6 të tjera janë mbyllur në barazim.
 
===Vllaznia===