Dallime mes rishikimeve të "KF Tirana"

19 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
[[Skeda:Nevil Dede.png|parapamje|majtas|[[Nevil Dede]], sëbashku me [[Blendi Nallbani]]n, janë lojtarët që kanë fituar më shumë kampionate me Tiranën (8).]]
Në Kategorinë Superiore, Tirana është klubi që ka luajtur më shumë sezone (80 nga 81), ka zhvilluar më shumë ndeshje (1,997), ka fituar më shumë ndeshje (1,027), ka shënuar më shumë gola (3,281) dhe ka fituar më shumë pikë (2,958) ''(të dhënat e sakta deri në sezonin 2019-202019–20)''. Fitorja më e thellë në këtë kompeticion është 11–0 e arritur kundër [[KS Flamurtari|Flamurtarit]] më 5 korrik 1936.<ref>{{cite web|url=http://sportekspres.com/fotogaleri-njihuni-me-fitoret-me-te-thella-te-skuadrave-te-superiores/|title=FOTOGALERI - Njihuni me fitoret më të thella të skuadrave të Superiores|publisher=Sport Ekspres|language=sq|date=17 gusht 2018|accessdate=17 gusht 2018}}</ref> Fitorja më e madhe në transfertë është ajo kundër [[KS Elbasani|Elbasanit]] 9–2 më 12 qershor 1932. Në vitin 1932, Tirana u bë ekipi i parë që e mbyllte kampionatin pa asnjë humbje, një arritje që e përsëriti edhe në vitet 1936, 1937, 1939 dhe 1942.<ref name="Lista e trofeve"/> Ata janë ekipi i vetëm shqiptar që ka mbyllur pesë sezone pa asnjë humbje.<ref name="Lista e trofeve"/> Përveç kësaj, Tirana mban rekorde të tjera të ndryshme, si numrin më të madh të golave të shënuar në një kampionat (90 gola në sezonin 2003–04), numrin e fitoreve të arritur në një kampionat (26 fitore në 36 ndeshje në sezonin 2004–05) si dhe numrin më të madh të pikëve të arritur në një kampionat (84 pikë në sezonin 2004–05).<ref>{{cite web|url=https://sportekspres.com/tirana-kastrioti-finale-prestigji/|title=Tirana – Kastrioti, finale prestigji|publisher=Sport Ekspres|language=sq|author=Fatmir Efica|date=17 maj 2018|accessdate=30 maj 2020}}</ref>
 
Në arenën ndërkombëtare, Tirana është një nga dy klubet (sëbashku me Partizanin) që ka arritur në një finale të një kompeticioni evropian; në vitin 1983, Tirana arriti në finalen e [[Kupa Ballkanike për Klube|Kupës Ballkanike]]. Përveç kësaj, Tirana është klubi më i suksesshëm shqiptar në Evropë,<ref>{{cite web|url=https://hashtag.al/index.php/2019/12/25/uefa-publikon-renditjen-e-klubeve-tirana-ekipi-me-i-mire-shqiptar-listen-e-kryeson-barcelona/|title=UEFA publikon renditjen e klubeve, Tirana ekipi më i mirë shqiptar, listën e kryeson Barcelona|website=hashtag.al|language=sq|date=25 dhjetor 2019|accessdate=22 gusht 2018}}</ref> duke mbajtur rekordin për numrin pjesmarrjeve (27), e ndeshjeve të luajtura (75), të fitoreve (16), golave (63) dhe raundeve të kaluara (13) ''(të dhënat e sakta deri në pjesëmarrjen e fundit 2020në sezonin 2020–21)''.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/kupat-e-europes-tirana-kunder-tabuse-8-vjecare-kur-frymezimi-vjen-nga-dinamo-tbilisi/|title=Kupat e Europës, Tirana kundër tabusë 8-vjeçare. Kur frymëzimi vjen nga… Dinamo Tbilisi|publisher=Gazeta Panorama|language=sq|date=19 gusht 2020|accessdate=23 gusht 2018}}</ref> Fitorja më e thellë në Evropë për Tiranën është 5–0 e arritur kundër [[Sliema Wanderers F.C.|Sliema Wanderers]] më 27 shtator 1989.<ref>{{cite web|url=https://www.worldfootball.net/report/champions-league-1989-1990-1-runde-kf-tirane-sliema-wanderers/|title=Nëntori Tiranë 5–0 Sliema Wandereres|publisher=World Football|language=en|date=27 shtator 1989|accessdate=23 gusht 2018}}</ref> Fitorja më e madhe në transfertë është 2–0, e arritur në dy raste: kundër [[FC Gomel|Gomel]] më 14 korrik 2004 dhe [[FC Dinamo Tbilisi|Dinamo Tbilisit]] më 19 gusht 2020.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/tirana-mposht-ne-udhetim-dinamo-tbilisin-ne-raundin-tjeter-e-pret-ne-shtepi-crvena-zvezdan/|title=Tirana mposht në udhëtim Dinamo Tbilisin, në raundin tjetër e pret në shtëpi Crvena Zvezdan|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=19 gusht 2018|accessdate=25 gusht 2018}}</ref> Në vitin 1987, Tirana u rendit në vendin e 31të në botë nga [[IFFHS]] falë rezultateve të arritura në Kupën e Kupave gjatë sezonit 1986–87, duke vendosur një rekord të padikutueshëm për një klub shqiptar.<ref name="Bert Kassies">{{cite web|url=https://kassiesa.net/uefa/data/method1/trank1987.html|title=UEFA Ranking|publisher=Kassiesa|language=en|accessdate=9 korrik 2021}}</ref><ref name="Rekordi"/>
 
[[Elvis Sina]] është lojtari me më shumë ndeshje në Kategorinë Superiore për Tiranën; ai luajti 392 ndeshje në 16 sezone. Ai është gjithashtu lojtari që ka zhvilluar më shumë paraqitje në kompeticionet evrpiane (31). [[Indrit Fortuzi]] është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Tiranës, duke regjistruar 152 gola në kampionat dhe 10 në kompeticionet evrpiane. Fortuzi gjithashtu mban rekordin për numrin e golave të shënuar në një sezon në kampionat për Tiranën (30 në sezonin 2000–01). Sina është lojtari që ka fituar më shumë trofe me fanellën e Tiranës (20); ai ndiqet nga [[Nevil Dede]] me 19 trofe, [[Eldorado Merkoçi]] me 17 trofe dhe [[Devi Muka]] me [[Ervin Bulku]]n me nga 16 trofe.