Dallime mes rishikimeve të "KF Tirana"

25 bytes added ,  6 muaj më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Golashënuesi më i mirë në historinë e derbit është sulmuesi [[Refik Resmja]] me 14 gola.<ref name="Golashënuesit e Derbit">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/refik-resmja-bomberi-i-derbit/|title=Refik Resmja, bomberi i derbit|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=4 maj 2015|accessdate=20 gusht 2020}}</ref> Ai ishte prodhim i akademisë së Tiranës, por pasi mbushi 18 vjeç kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe më pas luajti për Partizanin. Lojtari që ka shënuar më shumë gola në derbi për Tiranën është [[Indrit Fortuzi]] (11 gola).<ref name="Golashënuesit e Derbit"/> Arben Minga dhe [[Mahir Halili]] janë lojtarët e vetëm që kanë arritur të shënojnë tregolësh kundër Partizanit.<ref>{{cite web|url=https://sportekspres.com/speciale-gjithe-golashenuesit-e-derbit-te-kryqytetit/|title=Speciale/ Gjithë golashënuesit e derbit të kryqytetit|publisher=Sport Ekspres|language=sq|date=18 shkurt 2017|accessdate=29 gusht 2020}}</ref>
 
Derbi bën jehonë në të gjithë Shqipërinë dhe është ndeshja më e ndjekur në kampionatin shqiptar, si dhe ndeshja e vetme që ka arritur të tërheqi në masë interesin e tifozëve. Tirona Fanatics dhe Ultras Guerrils janë dy tifogrupet më të mëdha në Shqipëri që i dhurojnë derbit një atmosferë fantastike. Në derbin e datës 13 dhjetor 2019, plot 19,000 tifozë ishin të pranishëm për të njekur ndeshjen; pas ndeshjes, Partizani njoftoi se kishte fituar rreth 200 milion [[Leku shqiptar|Lek]] nga biletat.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/arketime-rekord-per-superioren-nga-demat-ja-sa-ishin-te-ardhurat-e-partizanit-nga-shitjet-e-biletave/|title=Arkëtime rekord për Superioren nga “demat”, ja sa ishin të ardhurat e Partizanit nga shitjet e biletave|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=16 dhjetor 2019|accessdate=20 gusht 2020}}</ref> Tirana arkëtoi të një shifër të ngjashme në derbin e datës 28 shkurt 2020.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/rekord-i-ri-ne-kategorine-superiore-shikoni-sa-milione-leke-u-arketuan-nga-biletat-ne-tirana-partizani/|title=Rekord i ri në Kategorinë Superiore, shikoni sa milionë lekë u arkëtuan nga biletat në Tirana-Partizani|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=2 mars 2020|accessdate=20 gusht 2020}}</ref>
 
===Dinamo===