Dallime mes rishikimeve të "Kategoria Superiore"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Gjatë viteve 1939-1944, edhe pse Lufta e Dytë Botërore shkaktoi ndërprerje të ndjeshme në futbollin e luajtur në mbarë globin, shumë shtete si, [[Franca]], [[Gjermania]], [[Finlanda]], [[Austria]], etj luajtën kampionate dhe njohën trofetë e dhëna. Ekipe si [[Rapid Wien]], [[FC Bordeaux]], [[TPS Turku]], etj janë shpallur kampionë kombëtarë përgjatë viteve të Luftës. [[Shqipëria]] ishte mes shteteve që luajtën futboll, edhe pse të limituar.
 
Përgjatë kësaj periudhe, [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]] organizoi tre kampionate, [[Kategoria Superiore 1939|1939]], [[Kategoria Superiore 1940|1940]] dhe [[Kategoria Superiore 1942|1942]].<ref>[http://www.giovanniarmillotta.it/albania/calcio/championship.html RSSSF]</ref><ref>[http://www.giovanniarmillotta.it/albania/calcio/trekampionate.html Giovanni Armillotta: "Drejt njohjes së tre Kampionate Kombëtare të Luftës: 1939, 1940 dhe 1942"<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>[http://www.kftirana.info/history.html KF Tirana Info<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>{{Cite web|url=http://www.sktirana.com/public/kuvend/viewtopic.php?f=2&t=466|title=Fanatics' House • Shiko temën - Kampionatet e kohës së Luftës II Botërore<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->|website=sktirana.com|language=sq|accessdate=5 janar 2012|archiveurl=https://web.archive.org/web/20130922231809/http://www.sktirana.com/public/kuvend/viewtopic.php?f=2&t=466|archivedate=22 shtator 2013|url-status=dead}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://www.partizani.net/files/news.php?readmore=4174|title=FutbolliShqiptar.net - Lajme: Tirana kerkon dy titujt e Luftes<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->|website=partizani.net|language=sq|accessdat=5 janar 2012|archiveurl=https://web.archive.org/web/20120425155725/http://www.partizani.net/files/news.php?readmore=4174|archivedate=25 prill 2012|url-status=dead}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://merobaze.com/wordpress/?m=200808|title=Letër drejtuar Z.Mero Baze|language=sq |accessdate=5 janar 2012|archiveurl=https://archive.is/20120710134331/http://merobaze.com/wordpress/?m=200808|archivedate=10 korrik 2012|url-status=dead}}</ref>
 
Në bazë të gjithë informacioneve të detajuara nëpër vite me rradhë nga historianë shqiptarë dhe të huaj, ish-lojtarë dhe veteranë që i kanë jetuar këto evenimente, ka një evidencë të qartë që provon ekzistencën e këtyre kampionateve në atë kohë, sikurse dhe tre trofe të dhëna nga vetë zyrtarë të [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]]së. Të mos harrojmë që Kampionati i 10të Kombëtar, [[Kategoria Superiore 1942|1942]], ka pasur një pjesëmarrje mbarëkombëtare - e para dhe e vetmja deri më sot që ka përfshirë skuadra nga të dy vendet, [[Shqipëria|Shqipërinë]] dhe [[Kosova|Kosovën]].