Dallime mes rishikimeve të "Kategoria Superiore"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
[[KF Tirana]] ka fituar dy nga këto kampionate, [[Kategoria Superiore 1939|Kampionatin e 8të Kombëtar, 1939]] & [[Kategoria Superiore 1942|Kampionatin e 10të Kombëtar, 1942]] ndërsa [[Vllaznia Shkodër|Vllaznia]] ka fituar [[Kategoria Superiore 1940|Kampionatin e 9të Kombëtar, 1940]]. Këto evenimente e ndryshojnë numrin e trofeve të kampionateve të fituara nga këto dy skuadra, në përkatësisht 27 dhe 10 kampionate deri më sot.
Pas vitesh heshtje, më në fund [[FSHF]] vendosi të emërojë një komision të përbërë nga 5 anëtarë, i cili duhej të siguronte prova dhe evidenca të mjaftueshme për këtë qëllim. Pasi një sasi e konsiderueshme provash u siguruan nga ky komision, Federata caktoi Asamblenë e Përgjithshme që u mbajt në shkurt, 2013, për shqyrtimin e njohjes zyrtare të këtyre 3 kampionateve.<ref>{{Cite web |url=http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2012/12/19/do-te-njihen-kampionatet-e-luftes/#comment-177840 |title=Do të njihen Kampionatet e Luftës|publisher=Sporti Shqiptar|language=sq|accessdate=21 dhjetor 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20121231010432/http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2012/12/19/do-te-njihen-kampionatet-e-luftes/#comment-177840 |archivedate=31 dhjetor 2012 |url-status=dead }}</ref>
[[Skeda:Kategoria Superiore.svg|200px|right|thumb|Logoja e Kategorisë Superiore]]
Në mbledhjen e saj Asambleja, edhe pse pranon se këto 3 kampionate janë luajtur korrektësisht dhe drejtësisht në fushën e lojës, sipas tyre nuk mund të quhen legjitime dhe nuk mund të njihen sepse nuk janë organizuar nga Federata por nën Regjimin Fashist.<ref>{{Cite web |url=http://www.partizani.net/files/news.php?readmore=8820 |title=AFA's General Assembly: Kampionatet e Luftës nuk njihen nga Asambleja |accessdate=23 maj 2013 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20140220023736/http://www.partizani.net/files/news.php?readmore=8820 |archivedate=20 shkurt 2014 |url-status=dead }}</ref>