Dallime mes rishikimeve të "Dhorka Orgocka"

No change in size ,  1 vit më parë
U kthye versioni 2231289 i bërë nga 79.106.211.62 (diskutimet)
No edit summary
Etiketa: Reverted
(U kthye versioni 2231289 i bërë nga 79.106.211.62 (diskutimet))
Etiketat: Undo Reverted
'''Dhorkë Orgocka''' (23 Tetor 1936 - 22 korrik, 19932004) ishte një aktore shqiptare.<ref>{{Cite book|title=Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare|last=Dibra|first=Zenepe|publisher=Camaj-Pipa|year=2009|isbn=9789995602673|location=Shkodër|pages=477}}</ref> Per vite me rradhe ajo interpretoi role te bukura ne teatrin Andon Zako Cajupi ne Korce. Ajo ishte gruaja e aktorit dhe regjisorit korcar Dhimiter Orgocka
 
{{Infobox person|emri=Dhorke Orgocka|datëlindja=23 Tetor 1936|vendlindja=[[Berat]], [[Shqiperi]]|data e vdekjes=22 Korrik 19932004|vendvdekja=[[Berat]], [[Shqiperi]]|nënshtetësia=Shqiptare|titulli=[[Artist i merituar]]|vitet aktiv=1966 - 1987|profesioni=Aktore e filmit dhe teatrit shqiptar|bashkëshorti=[[Dhimitër Orgocka]]|e njohur=[[Pas gjurmëve]], [[Beni ecën vetë]], [[Përsëri pranverë]] etj|feja=Krishtere|image=}}
 
== Filmografia ==