Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

No change in size ,  4 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.43.229.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga Punetor i Rregullt5.)
Etiketa: Rollback
v
|autotekst=
}}
'''Napoli''', (në dialektin [[Arbërisht (Itali)|arbërisht]] të shqipes: '''Napulë'')', është një qytet [[Italia]]n, kryeqytet i [[Provinca e Napolit|Provincës së Napolit]] dhe rajonit [[Kampania]].
 
Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas [[Roma|Romës]] dhe [[Milano]]s, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas [[Torino]]s.