Dallime mes rishikimeve të "Paris Saint-Germain F.C."

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
}}
 
'''Paris Saint-Germain Football Club''', që gjithashtu njihet edhe thjesht si '''Paris Saint-Germain''' (zakonisht si '''Paris SG''' ose '''PSG''') është një klub futbollistik me seli në [[Parisi|Paris]], [[Franca|Francë]]. Klubi është krijuar më 12 gusht 1970, falë një bashkimi të Paris FC dhe Stade Saint-Germain. PSG ka luajtur në [[Ligue 1]] që nga viti 1974. ''Kuqe-Blujt'' që nga krijimi ka fituar 39 [[Ligue 1]], 1 [[Ligue 2]], 814 [[Coupe de France]], 39 [[Coupe de la Ligue]], 310 [[Trophée des championsChampions]], 1 [[UEFA Cup Winners' Cup]] dhe 1 [[UEFA Intertoto Cup]]. Duke fituar 20 tituj gjatë gjithë historisë, PSG është skuadra e katërt franceze me më shumë tituj të fituara dhe skuadra e dytë (sëbashku me Olympique de Marseille) që ka fituar një trofe europian.
 
Parc des Princes ka qënë stadiumi i PSG që nga viti 1974. Camp des Loges ka funkionuar si një qëndër stërvitje që nga viti 1970. Logoja dhe fanella e skuadrës janë projektuar kryesisht nga Daniel Hechter. Logoja përfaqson [[Parisi]]n përmes [[Kulla Eiffel|Kullës Eiffel]] dhe Saint-Germain. Fanella është kyesisht me ngjyrat e kuqe, blu dhe të bardhë, kurse shumica e ngjyrave të fanellës së dytë është e bardhë.