Dallime mes rishikimeve të "Coupe de France"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{infobox football tournament | logo = 150px | organiser = Federata Franceze e Futbollit | founded = 1917 | number of teams = 8.506 | region = France | domestic cup = Trophée des Champions | qualifier for = UEFA Europa League | current champions = Paris Saint-Germain (14 tituj) | most successful club = Paris Saint-Germain (14 t...)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
Ajo u mbajt për herë të parë në vitin 1917 dhe është e hapur për të gjitha klubet e futbollit amator dhe profesionist në [[Francë]], duke përfshirë klubet e bazuara në departamentet dhe territoret jashtë shtetit. Midis 1917 dhe 1919, konkursi u quajt Coupe Charles Simon, në shenjë nderimi për Charles Simon, një sportist francez dhe themeluesi i Komitetit Francez Interfederal (paraardhësi i Federatës Franceze të Futbollit), i cili vdiq në 1915 ndërsa shërbente në [[Lufta e Parë Botërore|Luftën e Parë Botërore]]. Finalja luhet në Stade de France dhe fituesi kualifikohet për në fazën e grupeve të UEFA Europa League dhe një vend në ndeshjen [[Trophée des Champions]]. Gjithashtu zhvillohet një turne i njëkohshëm për femra, Coupe de France Féminine.
 
[[Kategoria:Futbolli në FranceFrancë]]