Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

3 bytes added ,  14 vjet më parë
pastrim i artikullit
v (Java (gazetë) u zhvendos tek Jáva: Titulli i gazetes eshte Jáva)
(pastrim i artikullit)
[[Figura:Gazeta_java.jpg|thumb|250px|Ballina e "Java" nga muaji [[maj]] [[2006]].]]
 
'''JavaJáva''' është një [[gazetë]] e përjavshme që botohet në [[Kosovë]] dhe publikohet edhe në rrjetë. Selia e gazetës gjendet në Prishtinë dhe menaxherbotues i saj është [[Migjen Kelmendi]].
 
Më [[9 maj]] [[2006]] shoqata [[Reporterët pa kufijKufij]] i ndajnëndan kësaj gazete çmimin ''Press Freedom Award - Signal for Europe'' për vitin 2006.<ref>[http://gazetajava.com/artman/publish/cat_index_3.shtml JavaJáva] - në internet prill 2007 </ref>
 
== Dialekti gegë ==
DallonVeçon nga gazetat tjera për shkak se botohet në dialektin [[Gegë|gegë]]. Në shumë numra të kësaj gazete ka artikuj, analiza dhe letra rreth gjuhës shqipe. Botuesi dhe kryeredaktori i gazetës JavaJáva, [[Migjen Kelmendi]], shumë herë ka marrë pjesë në debate publike rreth gjuhës shqipe dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së sotme shqipe të vitit [[1972]] ku nën trysninë politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin [[Toskë|toskë]], dialekt që flitet në jug të Shqipërisë, dialektin e [[Enver Hoxha| Enver Hoxhës]].
 
== Identiteti kosovar ==
Një temë tjetër që është shtjelluar në JavaJáva është edhe identiteti i shqiptarëve të Kosovës. Shkrimet nga autorët kryesorë janë botuar në nëntor të vitit 2005 në një libër të titulluar "Kush asht kosovari?", që po ashtu është përkthyer edhe në gjuhën angleze.
 
==Burim i të dhënave==
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.gazetajava.com Gazeta JavaJáva]
 
[[Category:Gazeta në Kosovë|JavaJáva]]