Dallime mes rishikimeve të "Rajoni Kurdistan"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: <!-- Nuk e dija cilën stampë ta përdori, kështu që nëse mendoni që kjo stampë është gabim, jeni të lirë ta ndryshoni. --> {{Infobox vendbanim |Emri = Rajoni Kurdistan |Emri në gjuhën vendase = Herêma Kurdistanê <br/> ھەرێمی کوردستان‎ |Gjuha vendase = Kurdisht |Lloji i vëndbanimit = Rajoni autonom i Irakut |Flamuri_figura = Fl...)
 
vNo edit summary
|Harta_foto_shënimi = Rajoni i Kurdistanit në të kuqe të errët. [[Territoret e diskutueshme të Irakut Verior|Territoret e diskutueshme]] të kontrolluara nga qeveria federale irakiane me të kuqe të çelët
}}
'''Rajoni Kurdistan''' ([[Gjuha kurde|Kurdisht]]: ھەرێمی کوردستان‎, ''Herêma Kurdistanê'') është një [[Ndarja administrative autonome|rajon autonom]] në [[Iraku]]n verior që përfshin katër [[Guvernoratët e Irakut|guvernoratët]] me shumicë [[Kurdët|kurde]]: [[Guvernorati Dohuk|Dohuk]], [[Guvernorati Erbil|Erbil]], [[Guvernorati Halabja|Halabja]] dhe [[Guvernorati Sulejmanije|Sulejmanije]] dhe kufizohen me [[Irani]]n, [[Siria|Sirinë]] dhe [[Turqia|Turqinë]]. Rajoni i Kurdistanit përfshin pjesën më të madhe të [[Kurdistani Irakian|Kurdistanit Irakian]], por përjashton [[Territoret e diskutueshme të Irakut Verior|territoret e diskutueshme të Irakut Verior]], të kontestuara midis [[Qeveria Rajonale e Kurdistanit|Qeverisë Rajonale të Kurdistanit]] dhe qeverisë qendrore të Irakut në Bagdad që kur u realizua autonomia kurde në vitin 1992, pas [[Lufta e Gjirit|Luftës së Gjirit]]. [[Parlamenti i Rajonit të Kurdistanit]] ndodhet në [[Erbili|Erbil]], por kushtetuta e Rajonit të Kurdistanit shpall qytetin e diskutuar të [[Kirkuk]]ut si kryeqytetin e Rajonit të Kurdistanit. Qyteti më i madh është [[Sulejmanije]].
 
[[Kurdët në Irak]] luhatën midis luftimit për autonomi ose pavarësi gjatë gjithë shekullit të 20-të. [[Konflikti në zonat e ndaluara të fluturimeve në Irak|Zonat irakiane të ndalimit të fluturimit]] mbi pjesën më të madhe të Kurdistanit Irakian pas marsit 1991 i dhanë kurdëve një shans për të eksperimentuar me vetëqeverisjen dhe rajoni autonom u krijua ''[[De facto|de facto]]''. Qeveria e Bagdadit[[Bagdadi]]t njohu autonominë e Rajonit të Kurdistanit pas rënies së [[Sadam Huseini]]t, me një [[Kushtetuta e Irakut|kushtetutë të re irakiane]] në 2005. Një [[Referendumi i pavarësisë i Rajonit të Kurdistanit 2017|referendum jo-detyrues i pavarësisë]] u miratua në shtator 2017, me reagime të përziera ndërkombëtarisht. Rajoni i Kurdistanit në masë të madhe i shpëtoi privimit të viteve të fundit të sundimit të Sadam Huseinit dhe kaosit që pasoi rrëzimin e tij në vitin 2003, dhe ndërtoi një demokraci parlamentare me performancë më të mirë ekonomike sesa pjesa tjetër e Irakut.<ref>{{cite web |title=Iraqi Kurdistan profile |url=https://www.bbc.com/news/world-middle-east-28147263 |access-date=28 gusht 2020 |date=25 prill 2018 |language=en}}</ref>
 
== Referimet ==
{{reflist}}