Dallime mes rishikimeve të "AES"

4 bytes added ,  9 muaj më parë
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
=== '''AES dhe rëndësia e tij''' ===
AES (Advanced Encryption Standard) është një standardalgoritëm meenkriptimi celës-Simetriksimetrik i miratuar nga qeveria amerikane.
 
Standardi përfshin tri bllok shifra: AES-128, AES-192 dhe AES-256, i miratuar nga një koleksion i madh i botuar fillimisht si Rijndael,
versionet e tij janë :
 
10 rundecikle për 128 bit celësa,
 
12 rundecikle për 192 bit celësa dhe
 
14 rundecikle për celësat 256 bit.
 
Rëndësia dhe forca e gjithë AES algoritmit qëndron ne faktin se (128, 192 dhe 256) janë te mjaftueshme për ti mbrojtur informatat e klasifikuara deri ne nivelin sekret.
Anonymous user