Dallime mes rishikimeve të "Kishëza Sistine"

945 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Seemitfe zhvendosi faqen Kishëza Sistine (Sistine Chapel) tek Kishëza Sistine: shqip)
vNo edit summary
 
[[Skeda:'Sistine Chapel ceiling' by Michelangelo JBU21.JPG|alt=Përkatësia Katolik Romak|parapamje|Kishëza Sistine (Sistine Chapel)
{| class="wikitable"
|}
]]
'''Kishëza Sistine''' '(''Kapela Sistine'', {{Lang-it|Cappella Sistina}}) është një kishëz në Pallatin Apostolik, në Qytetin e [[Vatikani]]t.
{{Infobox religious building|building_name=Sistine Chapel|groundbreaking=|designation1_free2name=Region|designation1_free1value={{flagdeco|VAT}} [[Holy See]]|designation1_free1name=State Party|designation1_type=Cultural|designation1_number=[https://whc.unesco.org/en/list/286 286]|designation1_criteria=|designation1_date=1984<ref>{{Citation |url=https://whc.unesco.org/en/list/286 |title=Vatican City |publisher=Whc.unesco.org |access-date=9 August 2011 }}</ref>|designation1_offname=|designation1=|height_max=|width_nave=|width=|length=|year_completed=|facade_direction=|image=Sistina-interno.jpg|architecture_style=|architecture_type=Kishë|architect=Baccio Pontelli, Giovanni de Dolci|website=|leadership=|status=|consecration_year=15 gusht 1483|district=Diocese of Rome|religious_affiliation=|coordinates=|location=Vatikan|map_caption=|map_type=Vatican|caption=|designation1_free2value=[[List of World Heritage Sites in Europe|Europe and North America]]}}'''Kishëza Sistine (Sistine Chapel)''' {{Lang-it|Cappella Sistina}}, është një kishëz në Pallatin Apostolik, në [[Vatikani|Qytetin e Vatikanit]] .
 
Fillimisht ishte e njohur si ''Cappella Magna'' ('Kapelë e Madhe'), kapela e ka marrë emrin nga [[Sisto IV|Papa Sixtus IV]], i cili e ndërtoi atë midis vitit 1473 dhe 1481.
== Referencat ==
 
; Citimet 
 
[[Kategoria:Vatikan]]
[[Kategoria:Vetitë CS1: Burime në gjermanisht (de)]]