Dallime mes rishikimeve të "Kishëza Sistine"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
|}
]]
'''Kishëza Sistine''' '(''Kapela Sistine'', {{Lang-it|Cappella Sistina}}) është një kishëz në Pallatin Apostolik, në Qytetin e [[Vatikani]]t.
 
Fillimisht ishte e njohur si ''Cappella Magna'' ('Kapelë e Madhe'), kapela e ka marrë emrin nga [[Sisto IV|Papa Sixtus IV]], i cili e ndërtoi atë midis vitit 1473 dhe 1481.