Dallime mes rishikimeve të "Papa Paolo VI"

2.193 bytes removed ,  1 vit më parë
v
.
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (.)
Etiketa: Ridrejtim i ri
 
#RIDREJTO [[Pali VI]]
'''Papa Paolo VI''' ([[Gjuha latine|Latinisht]]: ''Paulus VI''; [[Gjuha italiane|Italisht]]: ''Paolo VI''; i lindur '''Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini'''; [[26 Shtator|26 shtator]] [[1897]] - [[6 Gusht|6 gusht]] [[1978]]) ishte kreu i Kishës Katolike dhe sovran i Shtetit të Qytetit të Vatikanit nga 21 qershor 1963 deri në vdekjen e tij në 1978. Pasuar nga Gjoni XXIII, ai vazhdoi Këshillin e Dytë të Vatikanit, të cilin e mbylli në vitin 1965, duke zbatuar reformat e tij të shumta dhe nxiti përmirësimin e marrëdhënieve ekumenike me kishat ortodokse dhe protestante lindore, të cilat rezultuan në shumë takime dhe marrëveshje historike. Montini shërbeu në Sekretariatin e Shtetit të Selisë së Shenjtë nga 1922 deri në 1954. Ndërsa në Sekretariatin e Shtetit, Montini dhe Domenico Tardini konsideroheshin si këshilltarët më të afërt dhe më me ndikim të Papës Piu XII. Në vitin 1954, Piu emëroi Montinin Kryepeshkop të Milanos, dioqezën më të madhe italiane. Montini më vonë u bë Sekretar i Konferencës së Peshkopëve Italianë. Gjoni XXIII e ngriti atë në Kolegjin e Kardinalëve në 1958, dhe pas vdekjes së Gjon XXIII, Montini u konsiderua si një nga pasardhësit e tij më të mundshëm. Me zgjedhjen e tij në papat, Montini mori emrin Paul VI.
 
Ai mblodhi sërish Këshillin e Dytë të Vatikanit, i cili u mbyll automatikisht me vdekjen e Gjon XXIII. Pasi këshilli kishte përfunduar punën e tij, Pali VI mori përgjegjësinë për interpretimin dhe zbatimin e mandateve të tij, shpesh duke ecur në një vijë të hollë midis pritjeve konfliktuale të grupeve të ndryshme brenda katolicizmit. Madhësia dhe thellësia e reformave që prekin të gjitha fushat e jetës së kishës gjatë pontifikimit të tij tejkaloi programet e ngjashme të reformave të paraardhësve dhe pasardhësve të tij.
 
== Referime ==
<references />
{{s-start}}
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Gjoni XXIII]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[21 qershor]] [[1963]] – [[6 gusht]] [[1978]]}}
{{s-aft|after=[[Papa Gjon Pali I]]}}
{{s-end}}{{Lista e Papëve}}
[[Skeda:Coat_of_Arms_of_Pope_Paul_VI.svg|qendër|144x144px]]
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]