Dallime mes rishikimeve të "Rexhep Qosja"

168 bytes removed ,  5 muaj më parë
i largova fotot e fshira
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
(i largova fotot e fshira)
 
=== Prozë ===
[[Skeda:Një dashuri dhe shtatë faje.JPG|thumb|170px| Një dashuri dhe shtatë faje, 2003]] Rexhep Qosja ka botuar disa romane: "Vdekja më vjen prej syve të tillë" (1974), "[[Një dashuri dhe shtatë faje]]" (2003), "[[Nata është dita jonë]]" (2007), "Bijtë e askujt" (2010) dhe ''[[Të fshehtat e treguara]]'' (2020).
 
Përveç në [[Prishtina|Prishtinë]] romani "Vdekja më vjen prej syve të tillë" është botuar në vitin 1987 edhe në [[Tirana|Tiranë]], me inisiativë të shkrimtarit Ismail Kadare, i cili kishte lexuar botimin e [[Rilindja (OPGBG)|Shtëpisë Botuese “Rilindja”]] të Prishtinës dhe e kishte pëlqyer. Më vonë Kadare e rekomandoi romanin e Qosjes edhe në [[Francë]] dhe ai u botua atje,<ref name="Cela">{{cite web|title=Si u botua në Tiranë romani i Rexhep Qosjes|author=Zija Cela|url=http://flasshqip.ca/kulture/letersi/199-si-u-botua-ne-tirane-romani-i-rexhep-qoses-vdekja-me-vjen-prej-syve-te-tille-rrefen-zija-cela|date=7 April 2018|language=sq|accessdate=24 June 2019}}</ref><ref>{{cite web|title=Zija Çela: Një bashkëpunim me Kadarenë, mbi humbjet e kujtesës|author=[[Zija Çela]]|url=https://madame.gazetamapo.al/zija-cela-nje-bashkepunim-me-kadarene-mbi-humbjet-e-kujteses/|date=7 April 2018|language=sq|accessdate=24 June 2019|archive-date=27 qershor 2019|archive-url=https://web.archive.org/web/20190627201928/https://madame.gazetamapo.al/zija-cela-nje-bashkepunim-me-kadarene-mbi-humbjet-e-kujteses/|url-status=dead}}</ref> në vitin 1994 me parathënie të Kadaresë.<ref name="historical">{{cite book|last1=Elsie|first1=Robert|title=Historical Dictionary of Kosovo|date=2011|publisher=The Scarecrow Press|language=en|p=386}}</ref>
== Debate ==
=== Debati mbi Enver Hoxhën. ===
[[Skeda:Enver Hoxha. Vepra 45.JPG|thumb|200px|Enver Hoxha, në vitet '60]]
Në një intervistë dhënë gazetares Rudina Xhunga me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, Qosja e cilësoi jonormale injorimin që i bëhej Enver Hoxhës. Sipas tij, Hoxha: <ref name="Qosja">{{cite web|last=Qosja|first=Rexhep|date=19 November 2012|title=Rexhep Qosja: Enver Hoxha ishte diktator, por ndertoi nje shtet bashkekohor|url=http://www.shqiperianatyrale.com/index.php?option=com_content&id=5018:rexhep-qosja-enver-hoxha-ishte-diktator-por-ndertoi-nje-shtet-bashkekohor&Itemid=18|access-date=4 dhjetor 2018}}{{Lidhje e vdekur}}</ref>