Ramize Gjebrea: Dallime mes rishikimesh

2 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
Rreshti 5:
 
== Hetimi dhe gjykimi me vdekje - pushkatim ==
Më 16 shkurt të vitit 1944 në [[Ramicë]], [[Vlorë]] u bë një hetim për sjellje ''imorale dhe shkelje të moralit partizan''. Sipas verbalit të hetimit, partizani [[Zaho Koka]], një ish-bari, dhe Gjebrea pohuan se ''ishin puthur dhe se kishin përkëdhelur njëri-tjetrin'', ndërsa [[Ramadan Xhangolli]], i dërguar nga Komiteti Qendror i [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë Komuniste të Shqipërisë]], i akuzoi ata që kishin pasur sjellje imorale. Zaho Koka pretendoi se ai nuk e dinte se në kohën e fakteve Gjebrea ishte e fejuara e [[Nako Spiru|Nako Spirut]].<ref name=Peci>{{cite news|last=PEÇI|first=ADMIRINA|title=EKSKLUZIVE/ Gjykimi [[Zaho Koka]] dhe Ramize Gjebrea|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|newspaper=Shqiptarja|date=29 November 2013|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20171209100333/http://shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|archive-date=9 dhjetor 2017|url-status=dead}}</ref> Më 4 Mars 1944 gjykata e dënoi Gjebrean me vdekje, por fali Kokën, edhe pse i hoqi vërejtjen brenda Partisë. Koka në vitin 1942 u fut në [[Brigada e V-të Sulmuese|Brigadën e Pestë Sulmuese]], duke marrë dhe rolin e zv/ komisarit të Batalionit të III të kësaj Brigade, u njoh me Ramizenë duke pasur dhe një raport dashurie me njëri-tjetrin. Zaho u viktimizua duke u bë një ''kurth'' hetim për sjellje ''imorale dhe shkelje të moralit partizan''<ref name="Gjidede">{{cite news|last=Gjidede|first=Gjidede|title=Gjidede, Pavllo (2002). ''Dashuri & plumba Pavllo Gjidede Dashuri & Plumba Ramize Gjebrea & Zaho Koka : ditari & giyqi partizan''. Tirane: Himara Press|url=http://shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html}}</ref>,
Kjo i kushtoi shumë të dyve, pasi Shtabi i Përgjithshëm vendosi që të bëj gjyq ushtarak ndaj Ramize Gjebresë duke e pushkatuar atë, ndërsa për Zahon u mor një masë më e lehtë, duke e larguar nga të gjitha funksionet në Brigadë. Kjo detyroi Zahon të futej në dëshpërim dhe në qershor të vitit 1944 i del përpara autokolonës gjermane dhe përballet me plumbat e tyre.Në mesin e shekullit të shkuar ata morën pjesë në luftën antifashiste, ku simbol mbetet Zaho Koka. Në reflektimet e ditëve të sotme ai është pa mëdyshje hero dhe viktimë, pasi luftoi trimërisht kundër pushuesve, sikurse u bë kurban i atyre me të cilët e bashkoi çlirimi i vendit. Zaho Koka në ato vite u lidh në një dashuri të madhe me Ramize Gjebrenë, gjithashtu në forcat partizane, gjë që i kushtoi jetën si njërit dhe tjetrit. Ndryshe nga Ramizeja, Zaho u shpallë “[[Titulli "Hero i Popullit" në Shqipëri|Hero i Popullit]]” dhe gjatë ''gjithë viteve të komunizmit është nderuar si një luftëtar i zoti i rënë në luftë''. Gjebrea u ekzekutua dy ditë më vonë, më 6 Mars 1944, përballë 400 partizanëve të Brigadës së V Sulmuese. Tre partizanët (dy meshkuj dhe një femër) shtinë që të tre në ajër plumbin e tyre të parë. Në këtë pikë Gjebrea ulëriti ''"Mos më qëlloni nga mbrapa. Unë pres tuaj plumbat të jenë të ndryshe.
Më qëlloni'', dhe atëherë ata i gjuajtën, dhe Gjebrea ra e vdekur.<ref name=Veizi>{{cite news|last=Veizi|first=Leonard|title=''Ramize Gjebreja, ja si u pushkatua para 400 burrave''|url=http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|newspaper=Shekulli|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20140313025305/http://shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|archive-date=13 mars 2014|url-status=dead}}</ref>