Dallime mes rishikimeve të "Kara Ahmet Pasha"

No change in size ,  9 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Kara Ahmed Pasha''' (u ekzekutua më 29 shtator 1555)<ref name="google">{{cite book|title=The Encyclopaedia of Islam|author=Gibb, H.A.R.|date=1954|issue=p. 79-80|publisher=Brill|isbn=9789004059337|url=https://books.google.com/books?id=cJQ3AAAAIAAJ|page=67|access-date=26 dhjetor 2014|language=en}}</ref> ishte një burrë shteti [[Perandoria Osmane|osman]] me prejardhje [[Shqiptarët|shqiptare]]. Ai ishte [[Veziri i Madh]] i [[Lista e vezirëve të Perandorisë Osmane|Perandorisë Osmane]] midis 1553 dhe 1555.<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (në turqisht)</ref>
 
Ai udhëhoqi [[Ushtria osmane|trupat osmane]] që kapën fortesën hungareze [[Temishvari|TemesvárTemishvar]], të mbrojtur nga trupa e Istv Losn Losonczy, më 26 korrik 1552.<ref name="Bilge59">Sadık Müfit Bilge, "Macaristan'da Osmanlı Hakimiyetinin ve İdarî Teşkilatının Kuruluşu ve Gelişmesi", ''Ankara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi'' (OTAM), Sayı: 11 Sayfa: 033-081, 2000, [http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/1267/14566.pdf p. 59.] (në turqisht)</ref> Atë vit, ushtria e tij mori tre kështjella të tjera ([[Veszprém]], [[Szolnok]] dhe [[Lipova, Arad|Lipova]]) para se të dështonin në rrethimin e Egerit.
 
Pasi Sulltan [[Sulejmani I|Sulejmani]] ekzekutoi djalin e tij më të madh [[Shehzade Mustafa]] në tetor 1553, u shfaq një lloj pakënaqësie dhe trazire midis ushtarëve që fajësuan [[Rystem Pasha|Rüstem Pashën]] për vdekjen e Mustafës. Pastaj Sulejmani shkarkoi Rüstem Pashën dhe emëroi Kara Ahmed Pashën si Vezir të Madh në tetor 1553. Por pothuajse dy vjet më vonë, Kara Ahmed u mbyt me urdhër të Sulejmanit në vitin 1555. Thuhet se arsyeja e ekzekutimit ishte për shkak të manovrimeve politike të gruasë ligjore e Sulejmanit [[Hyrem Sultan]], e cila donte që dhëndri i saj Rüstem të bëhej përsëri Vezir i Madh. Pas vdekjes së Kara Ahmedit, Rüstem Pasha u bë edhe një herë Veziri i Madh (1555–1561).