Dallime mes rishikimeve të "Merre Husein Pasha"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Seemitfe zhvendosi faqen Mere Hüseyin Pasha tek Merre Husein Pasha: shqip)
v
{{Infobox officeholder
| name = Mere HüseyinHysejn Pasha
| image =
| caption =
| term_end1 = 30 gusht 1623
| monarch1 = [[Mustafa I]]
| predecessor1 = [[HadımHadum Mehmed Pasha]]
| successor1 = [[KemankeşKemankesh Kara Ali Pasha]]
| term_start2 = 13 qershor 1622
| term_end2 = 8 korrik 1622
| death_place = [[Konstandinopojë]], [[Perandoria Osmane]]
}}
'''Mere Hüseyin Pasha''' (vdiq në korrik 1624) ishte një burrë shteti [[Perandoria Osmane|osman]] me prejardhje [[Shqiptarët|shqiptare]].<ref name="uzuncarsili-1">Uzunçarsılı, İsmail Hakkı, (1954) ''Osmanlı Tarihi III. Cilt, 2. Kısım , XVİ. Yüzyıl Ortalarından XVII. Yüzyıl Sonuna kadar'', Ankara: Türk Tarih Kurumu (Altıncı Baskı 2011 {{ISBN|978-975-16-0014-1}} ) p. 380</ref> Ai ishte dy herë [[Veziri i madh|Vezir i Madh]] i Perandorisë Osmane më 1622 dhe 1623,<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (në turqisht)</ref> dhe më parë [[Lista e guvernatorëve osman të Egjiptit|guvernator osman i Egjiptit]] midis viteve 1620 dhe 1622.<ref name="uzuncarsili-1" /><ref name="sicilli">{{citation|author=Mehmet Süreyya|editor1=Nuri Akbayar|editor2=Seyit A. Kahraman|title=Sicill-i Osmanî|url=https://books.google.com/books?id=btElAQAAMAAJ|year=1996|publisher=Türkiye Kültür Bakanlığı and Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı|location=Beşiktaş, Istanbul|language=tr|orig-year=1890}}</ref><ref name="Öztuna1994">{{cite book|author=Yılmaz Öztuna|title=Büyük Osmanlı Tarihi: Osmanlı Devleti'nin siyasî, medenî, kültür, teşkilât ve san'at tarihi|url=https://books.google.com/books?id=pBGQMgAACAAJ|volume=10|year=1994|publisher=Ötüken Neşriyat A.S.|language=tr|isbn=975-437-141-5|pages=412–416}}</ref> Ai morri epitetin e tij "Merre!" për shkak të shumë herë që ai urdhëroi njerëzit e tij të "merrni [kokat]" e kundërshtarëve të tij, domethënë t'i ekzekutonin ata. Ai ishte gjoja i vetmi vezir i madh që nuk fliste [[Turqishtja osmane|turqishten osmane]].
 
== Jeta ==
Hysejin Pasha ishte një [[Shqiptarët|shqiptar]] nga rajoni i [[Peja|İpek]] ([[Peja]] e sotme, [[Kosovë]]). Ai mund të ketë qenë një paraardhës i [[Familja Begolli|familjes Begolli]].<ref name="uzuncarsili-1" /><ref name="sicilli" /> Pretendohet se ai kurrë nuk mësoi të fliste [[Gjuha turke|turqisht]], një dukuri shumë e rrallë në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] të kontrolluar nga [[Turqia]].
 
Ai e filloi karrierën e tij qeveritare si ''aşcıbaşı'' (shefi i kuzhinierit) të Satırcı Mehmed Pashës, duke u bërë shpejt anëtar i trupës së [[Spahiu|spahive]].<ref name="sicilli" /> Ai pastaj mori një seri postesh qeveritare të nivelit gjithnjë e më të lartë, deri në korrik 1620, kur u emërua guvernator i [[Ejaleti]]t [[Ejaleti i Egjiptit|Ejaletit të Egjiptit]] dhe u bë [[Veziri|vezir]].<ref name="sicilli" />
 
Si guvernator i Egjiptit[[Egjipti]]t, sjelljet e Hysejin Pashës u përshkruan si "të ashpra dhe të pa lustruara".<ref name="France1796-2">{{cite book|title=Accounts and Extracts of the Manuscripts in the Library of the King of France|url=https://books.google.com/books?id=_WJFAAAAYAAJ&pg=PA43|language=en|volume=2|year=1789|publisher=R. Faulder|page=43}}</ref> Ai ishte i sëmurë në muajt e parë të mandatit të tij, por kur u shërua, ai bëri një gosti për fëmijët e tij dhe mori shumë dhurata, megjithëse ai i dërgoi shumicën e dhuratave që i ishin dhënë nga të pasurit. Ndërsa ai ishte guvernator, [[Përmbyjtja e Nilit|përmbytja e Nilit]] shkaktoi thatësirë ​​të përhapur në Egjipt, duke çuar në shkarkimin e tij nga zyra në mars ose prill 1622.<ref name="sicilli" /><ref name="France1796-3">{{cite book|title=Accounts and Extracts of the Manuscripts in the Library of the King of France|url=https://books.google.com/books?id=_WJFAAAAYAAJ&pg=PA44|language=en|volume=2|year=1789|publisher=R. Faulder|page=44}}</ref> [[Defterdari]] i tij (ministri i financave) Hasan, pasi u bë guvernator në detyrë (''[[Kajmekami|kaymakam]]'') pas largimit të Hysejin Pashës, e akuzoi atë se kishte përvetësuar para nga thesari dhe prodhime nga hambari dhe e pengoi atë të largohej nga [[Kajro]].<ref name="France1796-3" /> Hysejin Pasha pagoi 25,000 copë ari (dinarë; gjysma e shumës së kërkuar) dhe pretendoi se një vendas, i cili e kishte nënçmuar atë pas largimit nga detyra, duhet të paguajë pjesën tjetër, duke pretenduar se Huadhënësi i Parave ishte [[Borxhi|borxh]] ndaj HüseyinHysejn Pasha në të njëjtën sasi , me këtë marrjen e lejes për t'u larguar. Sidoqoftë, kur autoritetet shkuan te Huadhënësi i Parave për të kërkuar pagesën e parave që HüseyinHysejn Pasha kishte thënë se i kishte borxh, Huadhënësi pretendoi se ai tashmë kishte paguar Huseyin Pashën.<ref name="France1796-3" /> Kur kjo përgjigje iu bë e ditur Hysejin Pasha, ai pretendoi se ai nuk ishte fajtor dhe Huadhënësi gënjeu, por pranoi të paguajë 25,000 copat e arit të mbetura në këmbim të huadhënësit që do t'i silleshin atij. Guvernatori në detyrë e pranoi këtë propozim dhe ia dorëzoi Huadhënësin Hysejin Pashës, i cili e torturoi dhe e vrau dhe mori me forcë 25,000 copë ari.<ref name="France1796-3" /> Pas këtyre ngjarjeve, Hysejin Pasha udhëtoi për në Rumani [[Rumelia]], për të mos u ngatërruar me Rumaninë e sotme.
 
Disa muaj më vonë, më 13 qershor 1622, Hysejin Pasha u emërua për herë të parë vezir i madh, duke shërbyer për më pak se një muaj deri më 8 korrik 1622, nën sulltan [[Mustafa I]]. Vitin tjetër, sulltani e emëroi një herë vezir të madh më shumë, nga 5 shkurt 1623, deri më 30 gusht 1623.
 
== Shih edhe ==
* [[Lista e vezirëve shqiptarë në PerandorisëPerandorinë Osmane]]
* [[Lista e guvernatorëve osman të Egjiptit]]
 
== Referimet ==
{{reflist}}