Dallime mes rishikimeve të "Haxhi Halil Pashë Arnavuti"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Seemitfe zhvendosi faqen Hacı Halil Pasha tek Haxhi Halil Pashë Arnavuti)
v
{{Infobox officeholder
| name = HacıHaxhi Halil Pasha
| office1 = [[Lista e vezirëve të Perandorisë Osmane|Veziri i Madh i Perandorisë Osmane]]
| monarch1 = [[Ahmeti III]]
| death_place = [[Kretë]], [[Perandoria Osmane]]<br>(tani [[Greqi]])
}}
'''HacıHaxhi Halil Pasha''' (vdiq më 1733) ishte [[Lista e vezirëve të Perandorisë Osmane|vezir i madh]] i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] me prejardhje [[Shqiptarët|shqiptare]].
 
== Vitet e hershme ==
Ai ishte me prejardhje shqiptare, i lindur në [[Elbasan]],<ref>{{cite book|title=Albanët me famë në mijëvjeçarë|author=[[Elena Kocaqi]]|publisher=Globus R.|language=sq|year=2006|edition=3|isbn=9789994336326|page=186}}</ref> dhe u rrit përmes trupave të [[BostancıBostanxhi]]. Në vitin 1694, ai dha dorëheqjen dhe shkoi në [[Bagdad]] (tani në [[Irak]]) si vartës i guvernatorit ([[valiu]]) të Bagdadit. Në vitin 1711 ai u promovua në komandën e përgjithshme të trupave të Bostanci ([[Bostanxhi-bashë|Bostancıbaşı]]) dhe në 1716 në postin e [[Bejlerbeu|bejlerbeutbejlerbeu]]t, [[Ejaleti]] [[Ejaleti i Erzurumit|i Erzurumit]]. Sidoqoftë, ai nuk shërbeu në [[Erzurumi|Erzurum]] për shkak të shpërthimit të [[Lufta Austro-Turke (1716-1718)|Luftës Austro-Turke (1716-18)]], duke u caktuar përsëri për të shërbyer në [[Beograd]] (tani në [[Serbi]]).<ref>[http://www.osmanlimedeniyeti.com/Bilgi/Hac%C4%B1%20Halil%20Pa%C5%9Fa Ottoman page] (në turqisht)</ref>
 
== Si vezir i madh ==
Gjatë [[Beteja e Petrovaradinit|betejës vendimtare të Petrovaradinit]] më 5 gusht 1716, veziri i madh [[Silahdar Damat Ali Pasha|Silahdar Ali Pasha]] u vra. Me sugjerimin e komandantëve, [[sulltani]] emëroi Halil Pashën si vezir të madh të ri. Vitin tjetër ai bëri fushatë për të ndihmuar Beogradin[[Beogradi]]n, [[Rrethimi i Beogradit (1717)|i cili ishte i rrethuar]] nga ushtria [[Monarkia HabsburgeHapsburge|austriake]]. Megjithatë [[Princi Eugene i Savojës|Eugene i Savojës]] së Austrisë mundi Halil Pashën dhe pushtoi Beogradin. Pas kësaj disfate ai u shkarkua nga posti më 26 gusht 1717.
 
== Vitet e vonshme ==
Edhe pse u dënua me vdekje, ai u fsheh në [[Stamboll]]. Më 7 qershor 1720, ai u zbulua, por me ndihmën e partizanëve të tij ai u fal. Në vitin 1727, ai u bë guvernator i [[Sanxhaku i Eğriboz|Sanxhakut të Eğriboz]] në Greqinë qendrore, dhe vitin e ardhshëm ai u emërua në guvernatorin e [[KretaGjiriti nën Perandorinë Osmane|Kretës]], ku vdiq në vitin 1733.
 
== Shih edhe ==
* [[Lista e vezirëve shqiptarë në PerandorisëPerandorinë Osmane]]
 
== Referimet ==
{{reflist}}