Dallime mes rishikimeve të "Gjon Pali II"

5 bytes added ,  9 muaj më parë
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.211.121) dhe riktheu rishikimin 2198343 nga Hyllvegu)
Etiketa: Manual revert
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
* 04.03.1979 : Publikimi i [[Encikla|Enciklikës]] ("[[Redemptor Hominis]]") së parë nga gjithsej 14.
* 13.05.1981 : [[Ekstremisti]] i djathtë turk [[Ali Agca]] plagos rëndë Papën në stomak dhe në dorë gjatë një [[atentati]] në [[Sheshi i Shën Pjetrit|Sheshin e Shën Pjetrit]].
* 1511.09.1982 : [[Vatikani|Vatikan]] pret udhëheqësin [[Palestina|palestinez]] [[Jaser Arafat]].
* 1314 - 15.04.1986 : Si Papa i parë viziton Karol Wojtylas një [[Sinagoga|sinagogë]] [[çifut]]e në [[Roma|Romë]].
* 27.10.1986 : Papa fton të gjithë besimtarët e të gjitha besimeve të botës për tu lutur së bashku në [[Assisi]].
* 01.12.1989 : Papa pret për herë të parë sekretarin e përgjithshëm të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik zotin [[Mihail Gorbaçovi|Mihaill Gorbaçov]].
* 1511.07.1992 : Operacion i rëndë, Papa i nënshtrohet një [[operacioni]] për heqjen e një [[kanceri|tumori]] intestinal (të zorrëve). Pak më vonë shfaqen [[simptoma]]t e sëmundjes së [[parkinsoni]]t.
* 2524.04.1993 : Për herë të parë Papa e viziton Shqipërinë bashke me Nënën Terezë.
* 1701.0506.1993 : Për herë të parë që nga viti [[1566]] një [[Katekizmi|katekizëm]] i ri i botës.
* 30.12.1993 : Nënshkrimi i marrëveshjes themelore [[Izraeli|Izrael]]-Vatikan në [[Jeruzalemi|Jeruzalem]] për fillimin e marrëdhënieve diplomatike.
* 29.04.1994 : Pas rrëzimit në banjo Papa pëson një thyerje në këmbën e djathtë.
* 15.01.1995 : Në [[Manila]] organizohet nën drejtimin e Papës mesha më e madhe e historisë ku marrin pjese rreth 4 milion njerëz.
* 25.12.1995 : Papa nuk merr pjesë për herë të parë në meshën e [[Krishtlindja|Krishtlindjeve]] ([[Urbi et Orbi]]) për shkak të gripit.
* 2111.0107.1998 : Udhëtim triumfues për në [[Kuba|Kubë]].
* 25.12.1999 : Hapja e [[Porta e Shejtë|Portës së Shejtë]] në [[Kisha e Pjetrit|Kishën e Pjetrit]], fillimi i vitit të madh jubilar [[2000]].
* 20.03.2000 : Udhëtim për në Izrael, [[Jordania|Jordani]] dhe Palestinë. Në murin e ankesave ne [[Jeruzalem]] Papa lutet dhe mban një [[Mesha|meshë]] fetare në [[Betlehemi|Betlehem]] dhe [[Nazareti|Nazaret]].
Anonymous user