Dallime mes rishikimeve të "Liberalizmi social"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
'''Liberalizmi Social''' (i njohur edhe si liberalizmi '''modern''' ose '''liberalizmi i barazisë''') është një ideologji politike dhe një shumëllojshmëri e [[liberalizmi]] që kërkon një ekonomi të tregut dhe zgjerimin e të drejtave politike dhe civile , ndërsa gjithashtu duke besuar se roli legjitim i [[Qeveria|qeverisë]] përfshinë adresimin e çështjet sociale dhe ekonomike të tilla si [[varfëria]], kujdesit shëndetësor dhe [[Arsimi|arsimit]].<ref>{{Cito web|url=http://www.newstatesman.com/uk-politics/2010/07/social-liberalism-hobhouse|title=The origins of social liberalism|date=12 July 2010|publisher=''[[New Statesman]]''|last=John Derbyshire|access-date=24 tetor 2018|archive-date=22 dhjetor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20151222122744/http://www.newstatesman.com/uk-politics/2010/07/social-liberalism-hobhouse|url-status=dead}}</ref>
 
Sipas liberalizmit social, e mira e komunitetit shihet si harmonike me lirinë e individit. Politikat e liberaleve social janë miratuar gjerësisht në shumë vende kapitaliste të botës, sidomos pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë Botërore]]. Idetë<font color="#0645ad"> </font>e liberalëve social dhe të partive kanë tendencë të jenë të konsiderohen si qendër apo të qendrës së majtë. Social liberalët ose e shohin veten si [[Socialdemokracia|socialdemokratët]] ose si zënë në rrugë mes socialdemokratët dhe liberalët klasikë.