Dallime mes rishikimeve të "Ismail Zhabjaku"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
 
== Biografia ==
Lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër. Kreu studimet ne Insitutin e Larte te Arteve ne Tirane ne degen e kantos dhe dramaturgjise ne vitin 1966. Punon per nje fare periudhe jashte profesionit te tij ne Puke e me pas emerohet ne Kinostudio si asistent rregjizore ne filmat “Gjurma” (1970) me regji te K. Dhamo; “Lugina e pushkatareve” (1970) me regji te V. Celi, T. Bozo; “Operacioni zjarri” (1973) me regji te M.[[Muharrem Fejzo]]; “Brazdat” (1973) regjizor K. Dhamo. Ismail Zhabjaku ka interpretuar edhe si aktor ne disa role te vogla ne filmat artistik si: “Lugina e pushkatareve” (1970); “Kapedani” (1972); “Ndergjegjia” etj.
 
Ne vitin 1973, xhiron filmin e pare dokumentare “Mozaik kengesh dhe vallesh popullore” dhe po ne te njejtin vit “Kendojne femijet tane” . Filmi i tij i pare artistik si rregjizore eshte ai me titullin “Lume drite” 1975, nje film i suksesshem i cili mbeti edhe filmi me i mire i tij. Filma te tjere qe mbajne firmen e Ismail Zhabjakut ne rregjizure jane edhe “Yjet mbi Drin” (1979); “Balonat” (1979); “[[Karnavalet]]” (1980) bazuar te vepra e [[Spiro Çomora|Spiro Çomorës]] ''[[Karnavalet e Korçës (libër)|Karnavalet e Korçës]]''; “Shtëpia jonë e përbashkët” (1981); “Fejesa e Blertës” (1984).
 
Me filmin “Karnavalet” (1980) ekranizimi i vepres se Spiro Comores “Karnavalet e Korces” arriti te percjelle jo vetm vlerat dramaturgjike dhe muzikore, por krijoj nje harmoni midis interpretimit aktorial e atij vokal, mizanskenes regjizorjale dhe pergjithesisht imazhit filmik. Ky sukses e coj vetvetiu edhe ne prodhimin e dyte te filmit muzikor ate te “Fejesa e Blertes”, por qe nuk arriti dot ta perfundoje mbasi u semur rende. (Filmi u perfundua nga aktori/rregjizori [[Besim Kurti]]).
Per arsye shendetesore, mbas xhirimit te 5 filmave artistike eshte i detyruar te shkeputet nga kinematografia.
 
Nuk duhen lene ne harrese edhe nje seri dokumentaresh me metrazh te shkurter: 1973–“Kendojne femijet tane; 1975–“Drite ne tunel”; 1975–“Kenga jone ne festival; 1976–“Toka”;1977–“Biografia e nje nene”;1977-“Anes Bunes”; "Mozaik kengesh e vallesh popullore"; 1977–“Unitet qe mposht termetet”;1978-“Qytet i lashte, qytet i ri”;
Ne dy filma te tjere shqiptare ai ka qene edhe skenarist: “Karnavalet” (1980); “Fejesa e Blertës” (1984); Nderron jete pas nje semundje te rende ne vitin 1992.<ref>{{Cite book|title=Enciklopedi – Teatri dhe Kinematografia Shqiptare|last=Papagjoni|first=Josif|publisher=|year=2009|isbn=|location=|pages=557}}</ref>
 
=== Aktrim ===
# [[Kapedani (film)|Kapedani]] ({{F|1972}}) si Sekretari i Partisë i Kooperativeës
 
== Referimet ==