Dallime mes rishikimeve të "Lisbona"

31 bytes added ,  8 muaj më parë
v
One picture in much higher resolution
(U zëvendësua LSB.png me Crest_of_Lisboa.png)
v (One picture in much higher resolution)
 
Kufijtë të qytetit, ndryshe nga ato të qyteteve më të mëdha, janë definuar ngushtë rreth perimetrit të qytetit historik. Kjo i dha mundësinë që të rriten disa qytete të definuar administrativisht rreth Lisbonës, të tilla si [[Amadora]], [[Queluz]], [[Agualva-Cacém]], [[Odivelas]], [[Loures]], [[Sacavém]], [[Almada]], [[Barreiro]], [[Seixal]] dhe [[Oeiras]], të cilat janë në fakt pjesë e perimetrin metropolitane të Lisbonës.
[[Figura:ArcoDoTriunfoLisboa1Lisbon Praça do Comércio BW 2018-10-03 13-33-44 s.JPGjpg|thumb|250px|Harku i Triumfit i Lisbonës]]
 
==Klima==