Dallime mes rishikimeve të "Grekët në Shqipëri"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
| langs = [[Gjuha greke|Greqisht]]
}}
'''Grekët e Shqipërisë''' janë [[Grekët|grekë]] etnikë që jetojnë ose vijnë nga zona brenda [[Shqipëria|Shqipërisë]] moderne. Ata janë përqendruar kryesisht në jug të vendit, në zonat e pjesës veriore të rajonit historik të Epirit, në pjesë të [[Qarku i Vlorës|Qarkut të Vlorës]], [[Qarku i Gjirokastrës|Gjirokastrës]], [[Qarku i Korçës|Korçës]] dhe [[Qarku i Beratit|Beratit]]. Sipas nacionalistët grek, zona është e njohur edhe si '''Epiri i Veriut'''. Si pasojë, grekët që vijnë veçanërisht nga Shqipëria e Jugut / Epiri i Veriut njihen gjerësisht si '''Vorioepirot''' ([[Gjuha greke|Greqisht]]: Βορειοηπειρώτες ''Vorioipirotes''). Grekët që jetojnë në "zonat e pakicave" të Shqipërisë njihen zyrtarisht nga qeveria shqiptare si '''Pakica grekgreke në Shqipëri''' (greqisht: Ελληνική Μειονότητα në Αλβανία, ''Elliniki Mionotita stin Alvania'').
 
Në kohët moderne, popullata greke ka vuajtur nga ndalimi i gjuhës greke nëse flitet jashtë të ashtuquajturave "zona të pakicave" të njohura (të cilat kanë mbetur pas epokës komuniste) dhe madje kufizime në përdorimin zyrtar të gjuhës së saj brenda atyre zonave.<ref name="Pettifer 2001">James Pettifer.[http://www.da.mod.uk/colleges/arag/document-listings/balkan/G97 The Greek Minority in Albania in the Aftermath of Communism] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20100521003813/http://www.da.mod.uk/colleges/arag/document-listings/balkan/G97 |date=21 maj 2010 }}. Paper prepared for the British MoD, Defence Academy, 2001. {{ISBN|1-903584-35-3}}.</ref> Sipas drejtuesve të pakicave greke, ekzistenca e komuniteteve greke jashtë "zonave të pakicave" madje është mohuar plotësisht. Shumë ish-emra vendas grekë janë ndryshuar zyrtarisht në shqip. Grekët nga "zonat e pakicave" u transferuan shpesh me forcë në pjesë të tjera të vendit pasi që ata u panë si burime të mundshme të mospajtimit dhe tensionit etnik. Gjatë sundimit komunist shumë anëtarë grekë të partive politike shqiptare u detyruan të ndërpresin lidhjet e tyre me [[Kisha ortodokse lindore|Kishën Ortodokse Lindore]]. Në kohët më të fundit, numri i pakicave është zvogëluar.