Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria e Hungarisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Kingdom of Hungary")
 
[[Skeda:Flag of Hungary (11th c. - 1301).svg|thumb|Flamuri i Hungarisë shek. XI - 1301]]
 
[[Skeda:Flag of Hungary (1920–1946).svg|thumb|Flamuri i Hungarisë 1920 1946]]
'''Mbretëria e Hungarisë''' ishte një [[Monarkia|monarki]] në [[Evropa Qendrore|Evropën Qendrore]] që ekzistonte nga [[Mesjeta]] deri në shekullin XX (1000-1946 me përjashtim të viteve 1918-1920) dhe ekzistonte për gati një mijëvjeçar. Principata e Hungarisë doli si një mbretëri e krishterë me kurorëzimin e mbretit të parë Stefen I në Esztergom rreth vitit 1000; familja e tij ( dinastia árpád ) udhëhoqi monarkinë për 300&nbsp;vjet. Nga shekulli XII, mbretëria u bë një fuqi e mesme evropiane brenda [[Bota perëndimore|botës perëndimore]] . <ref name="Kristó" />
 
== Përmbledhje ==
Për shkak të [[Perandoria Osmane|pushtimit osman]] të territoreve qendrore dhe jugore të Hungarisë në shekullin XVI, vendi u nda në tre pjesë: Hungaria Mbretërore e Habsburgëve, Hungaria Osmane dhe Principata gjysmë e pavarur e Transilvanisë . [[Hapsburgët|Shtëpia e Habsburgëve]] mbajti fronin hungarez pas Betejës së Mohács në 1526 në vazhdimësi deri në vitin 1918 dhe gjithashtu luajti një rol kyç në luftërat çlirimtare kundër Perandorisë Osmane.
 
[[Skeda:Kingdom_of_Hungary_(1942).svg|parapamje| Mbretëria e Hungarisë në vitin 1942, gjatë Luftës së Dytë Botërore]]
 
== Shih edhe ==
* [[Hungaria]]
* [[Perandoria Austro-Hungareze]]
 
== Literatura ==
 
* Engel, Pál. ''The Realm of St Stephen: A History of Medieval Hungary, 895–1526''. (2001).
* Frucht, Richard. ''[https://www.questia.com/PM.qst?a=o&d=106917725 Encyclopedia of Eastern Europe: From the Congress of Vienna to the Fall of Communism]'' (2000)
* Molnár, Miklós, and Anna Magyar. ''A Concise History of Hungary'' (2001) [https://www.amazon.com/dp/0521667364 excerpt and text search]
* Palffy, Geza. ''The Kingdom of Hungary and the Habsburg Monarchy in the Sixteenth Century'' (East European Monographs, distributed by Columbia University Press, 2010) 406 pages; Covers the period after the battle of Mohacs in 1526 when the Kingdom of Hungary was partitioned in three, with one segment going to the Habsburgs.
 
== Referimet ==
 
[[Kategoria:Mesjeta në Serbi]]
[[Kategoria:Vetitë CS1: Burime në hungarisht (hu)]]
81

edits