Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Vermoshit"

+foto #WPWPSQ #WPWP
v
(+foto #WPWPSQ #WPWP)
 
[[Skeda:Vermoshi 2007.jpg|parapamje|Lumi i Vermoshit]]
'''Lumi i Vermoshit''' ndodhet në pjesën më veriperëndimore të [[Alpet Shqiptare|Alpeve Shqiptare]] dhe rrjedh nga perëndimi në lindje përmes luginës së [[Vermoshi|Vermoshit]]. Ka sipërfaqe të pellgut142 km2 (89 km2 brenda kufirit shtetëror të [[Shqipëria|Shqipërisë]]). Lugina e lumit të Vermoshit ka formë tipike të një lugu me prejardhje akullnajore, me krahë të pjerrët e me një fund të sheshtë e të gjerë 150-200 m, zallishtor që e ruan deri në derdhjen e përroit të [[Lëpusha|Lepushës]]. Pak pas derdhjes së përroit të Lepushës, lumi i Vermoshit del nga territori i Shqipërisë, duke formuar një grykë.