Dallime mes rishikimeve të "Pitja"

6 bytes removed ,  3 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
 
 
== Etimologjia ==
Nga e njëjta rrënjë me [[Gjuha italiane|italishten]] ''[[pizza]],'' në turqisht ''pidé'' "lloj buke e rrastë me trashësinë e një gishti". Sipas [[Sami Frashëri|Sami Frashërit]], nga [[greqishtja]] '''''πήττα'''''.<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|publisher=AIITC|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=773|authorlink=Tahir Dizdari|language=Sq}}</ref>
 
== Shih edhe ==