Dallime mes rishikimeve të "Ismail Zhabjaku"

20 bytes removed ,  1 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
v
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
'''Ismail Zhabjaku''' ([[Shkodër]], [[4 mars]] [[1932]] - 1992) ka qenë regjisor, skenarist dhe aktor shqiptar.<ref>{{Cite book|title=Enciklopedi e Kinematografise Shqiptare|last=Hoxha|first=A. T.|publisher=Toena|year=2002|isbn=|location=|pages=438-439}}</ref>
 
== Biografia ==
 
Nuk duhen lene ne harrese edhe nje seri dokumentaresh me metrazh te shkurter: 1973–“Kendojne femijet tane; 1975–“Drite ne tunel”; 1975–“Kenga jone ne festival; 1976–“Toka”;1977–“Biografia e nje nene”;1977-“Anes Bunes”; "Mozaik kengesh e vallesh popullore"; 1977–“Unitet qe mposht termetet”;1978-“Qytet i lashte, qytet i ri”;
Ne dy filma te tjere shqiptare ai ka qene edhe skenarist: “Karnavalet” (1980); “Fejesa e Blertës” (1984); Nderron jete pas nje semundje te rende ne vitin 1992.<ref>{{Cite book|title=Enciklopedi – Teatri dhe Kinematografia Shqiptare|last=Papagjoni|first=Josif|publisher=|year=2009|isbn=|location=|pages=557}}</ref>
 
== Filmografia ==