Dallime mes rishikimeve të "Mauro Icardi"

47 bytes removed ,  1 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
Icardi shënoi një gol pas një assisti të [[Mateo Kovačić]] në fitoren 4–1 kundër [[S.S. Lazio|Lazios]] në [[San Siro]] më 10 maj 2014 duke ndihmuar skuadrën e tij të sigurojë kualifikimin për në Europa League sezonin tjetër,<ref>{{cite news | first = Altin | last = Vorpsi | url = http://www.panorama-sport.com/seria-a/interi-ben-spektakel-ne-nder-te-zanetit/ | title = Interi bën spektakël në nder të Zanetit | work = Panorama Sport | date = 10 maj 2014 | accessdate = 11 maj 2014 | archive-url = https://web.archive.org/web/20140515001246/http://www.panorama-sport.com/seria-a/interi-ben-spektakel-ne-nder-te-zanetit/ | archive-date = 15 maj 2014 | url-status = dead }}</ref> pas golit ai shkoi të festojë me kapitenin [[Javier Zanetti|Zanetti]] i cili luajti ndeshjen e fundit kompetitive në San Siro. Ai e mbylli sezonin e tij të parë me ''Zikaltrit'' me 23 ndeshje në të gjitha kompedicionet, ku 22 i luajti në Serie A, duke shënuar edhe 9 gola me një mesatare prej një goli në çdo 145 minuta.
 
Më 10 qershor 2014, Inter dhe Sampdoria arritën marrëveshjen për të ndaluar bashkrpronësinë e Icardit, i cili tashmë është 100% lojtari i ''Zikaltërve''.<ref>{{cite news| first = | last = | url = http://www.inter.it/en/news/45777 | title = Mauro Icardi completes move to Inter | work = inter.it | date = 10 qershor 2014 | accessdate = 11 qershor 2014}}</ref>
 
====Sezoni 2014–15====
[[Skeda:Dnepr-Inter (2).jpg|thumb|majtas|210px|Icardi duke luajtur në një ndeshje në Ligën e Europës.]]
Icardi e mbylli fazën parasezonale me tre gola si golashënuesi më i mirë i skuadrës. Më 20 gusht 2014, në ndeshjen e parë zyrtare për sezonin 2014–15 kundër islandezëve të [[Stjarnan]] në ndeshjen e parë të fazës [[2014–15 UEFA Europa League|play-off]] të [[UEFA Liga e Europës|Ligës së Europës]], Icardi shënoi golin e parë të skuadrës në minutën e 40 duke kontribuar në fitoren 3–0 jashtë fushe.<ref>{{cite news | first = | last = | url = http://www.panorama-sport.com/seria-a/interi-ben-tris-e-pret-bileten-qe-ne-islande/ | title = Interi bën “tris”, e pret biletën që në Islandë | work = Panorama Sport | date = 20 gusht 2014 | accessdate = 21 gusht 2014 | archive-url = https://web.archive.org/web/20140822095339/http://www.panorama-sport.com/seria-a/interi-ben-tris-e-pret-bileten-qe-ne-islande/ | archive-date = 22 gusht 2014 | url-status = dead }}</ref> Ky ishte goli i parë në kompedicionet evropiane për të në debutimin e tij. Në ndeshjen e kthimit, Icardi hyri si zëvëndësues në pjesën e dytë dhe shënoi dy gola duke kontribuar në fitoren 6–0.<ref>{{cite news | first = | last = | url = http://www.panorama-sport.com/liga-e-europes/interi-e-ekzagjeron-6-gola-stjarnanit/ | title = Interi e ekzagjeron, 6 gola Stjarnanit | work = Panorama Sport | date = 28 gusht 2014 | accessdate = 29 gusht 2014 }}{{Lidhje e vdekur}}{{Lidhje e thyer}}</ref> Inter u kualifikua për në fazën e grupeve me rezultatin e përgjithshëm 9–0.
 
Ai luajti 90 minuta në ndeshjen e parë në ligë me Interin që barazoi 0–0 jashtë fushe me [[Torino F.C.|Torinon]].<ref>{{cite news|title=Torino 0-0 Inter: Vidic sees red as Mazzarri's men are held|url=http://www.goal.com/en-gb/match/torino-vs-internazionale/1836115/report?ICID=MP_MS_5|accessdate=31 gusht 2014|work=[[Goal.com]]|date=31 gusht 2014}}</ref> Në ndeshjen e dytë më 14 shtator ai shënoi tregolshin e dytë në [[Serie A]] dhe të parin me Interin në fitoren shkatërrimtare 7–0 kundër [[U.S. Sassuolo Calcio|Sassuolos]] në [[San Siro]].<ref>{{cite news|title=Inter sërish 7 gola Sasuolos|url=http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/09/14/inter-serish-7-gola-sasuolos/|accessdate=14 shtator 2014|work=Sporti Shqiptar|date=14 shtator 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140917011342/http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/09/14/inter-serish-7-gola-sasuolos/|archive-date=17 shtator 2014|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite news|title=Interi i frikshëm, pa mëshirë kundër Sasuolos|url=http://www.panorama-sport.com/seria-a/interi-i-frikshem-pa-meshire-kunder-sasuolos-2/|accessdate=16 shtator 2014|work=Panorama Sport|date=16 shtator 2014}}{{Lidhje e vdekur}}{{Lidhje e thyer}}</ref>
== Statistikat ==
===Klubet===
''Redaktuar më 14 shtator 2013'' <ref>{{cite news|url=http://int.soccerway.com/players/mauro-emanuel-icardi-rivero-fonseca-nacimiento/244054/ |title=Argentina - M.Icardi - Profile with news, career statistics and history |work=Soccerway.com|accessdate=15 shtator 2014}}</ref><ref>{{cite news|title=Football : Mauro Icardi|url=http://www.footballdatabase.eu/football.joueurs.mauro.icardi.128748.en.html|accessdate=7 janar 2015|work=Football DataBase|date=}}</ref><ref>{{cite news|title=Mauro Icardi Football Statistics|url=http://www.whoscored.com/Players/106964/|accessdate=7 janar 2015|work=WhoScored.com|date=}}</ref><ref>{{cite news|title=Profile of Mauro Icardi|url=http://www.scoresway.com/?sport=soccer&page=person&id=57389|accessdate=7 janar 2015|work=Scoresway.com|date=|archive-url=https://web.archive.org/web/20150924141837/http://www.scoresway.com/?sport=soccer&page=person&id=57389|archive-date=24 shtator 2015|url-status=dead}}</ref>
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"