Dallime mes rishikimeve të "Këna"

6 bytes removed ,  9 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
vNo edit summary
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
[[Skeda:Tell Arab - Frauen beim Hennabemalen 3 Hand.jpg|thumb|Një grua duke vizatuar dorën e saj me këna]]
'''Këna''' ose '''kâna''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: حِنَّاء‎) është një ngjyrë e përgatitur nga bima [[Lawsonia inermis]]. Në [[Malësia e Gjakovës|Malësi të Gjakovës]] '''''kanagjeçi''''' ([[Gjuha turke|tr]]. ''kína gecesi''; fjalëpërfjalë "nata e kanës") është një festim i vogël midis grave që zbukurohet me kanë çika e cila të nesërmen martohet e nusëron.<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|publisher=AIITC|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=491|authorlink=Tahir Dizdari|language=Sq}}</ref>
 
Këna gjithashtu mund t'i referohet artit të përkohshëm të trupit që rezulton nga njollosja e lëkurës nga ngjyrat (shih edhe [[Mehndi|mehndi]]). Kena është përdorur që nga lashtësia për të ngjyrosur lëkurën, flokët dhe thonjtë, si dhe pëlhura përfshirë mëndafshin, leshin dhe lëkurën. Historikisht, këna u përdor në [[Gadishulli Arabik|Gadishullin Arabik]], nënkontinentin indian, në afërsi dhe në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]], pjesë të [[Azia Juglindore|Azisë Juglindore]], [[Evropa Lindore|Evropën Lindore]], [[Kaukazi (regjion)|Kaukaz]], [[Carthage]], pjesë të tjera të Afrikës Veriore dhe [[Bri i Afrikës]]. Emri përdoret në lëkurë të tjera dhe ngjyra të flokëve, të tilla si ''këna e zezë'' dhe ''këna neutrale'', të cilat nuk rrjedhin nga bima e kënas.<ref>{{cite web|url=http://www.hennaforhair.com/faq/cassiaobovata.html|accessdate=5 May 2013|website=Henna for Hair|title=Cassia Obovata|year=2004|first=Catherine|last=Cartwright-Jones|language=en}}</ref><ref>{{cite web|title=FDA: Beware of "black henna" tattoos|accessdate=5 maj 2013|url=https://www.washingtonpost.com/blogs/style-blog/wp/2013/03/26/fda-beware-of-black-henna-tattoos/|website=The Style Blog|publisher=The Washington Post|first=Brady|last=Dennis|date=26 mars 2013|language=en}}</ref>