Fatimitët: Dallime mes rishikimesh

10 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
Rreshti 1:
[[Skeda:White flag 3 to 2.svg|parapamje|Flamuri Fatimid]]
'''Fatimidët''' ishin një dinasti [[egjipti]]ane-[[arab]]e e cila arriti të themeloi një [[Hilafeti|hilafet]] [[Shiitët|islam Shii]] që përfshinte një zonë të madhe të [[Afrika veriore|Afrikës]] së [[Afrika veriore|Veriut]], nga [[Deti i Kuq]] në lindje deri në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në perëndim. Si një dinasti me origjinë [[Arabët|arabe]] <ref>{{Cite book|url=https://books.google.com/?id=UgQMX0kELGAC&pg=PA43&dq=fatimid+arab+origin#v=onepage&q=fatimid%20arab%20origin&f=false|title=Ethnicities, Community Making, and Agrarian Change: The Political Ecology of a Moroccan Oasis|last=Ilahiane|first=Hsain|date=2004|publisher=University Press of America|isbn=9780761828761|location=|page=43|language=en}}</ref> sundoi nëpër [[Deti Mesdhe|Mesdhe]], brigjet e Afrikës dhe në fund e bëri [[Egjipti|Egjiptin]] qendër të hilafetit. Në kulmin e saj, hilafeti përfshinte edhe zona të ndryshme të [[Magrebi|Magrebit]], [[Sudani|Sudanit]], [[Siçilia|Sicilisë]], [[Levanti|Levantit]] dhe Hixhazit.
 
== Shih edhe ==