Dallime mes rishikimeve të "Apollodori"

173 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
 
'''Apollodori''' ose '''Apollodorus''', ''( rreth [[180 p.e.s.]] - rreth [[109 p.e.s.]] )'', ishte shkrimtarë helenë i lindur në [[Athina|Athinë]] rreth vitit 180 jetoi diku rreth 70 vite. Ishte nxënës i [[Aristarhu]]t dhe një nga dijetarët më të shumë anëshëm të Greqisë antike. Shkroi shumë vepra e traktate në [[prozë]] e [[poezia|poezi]] por fatkeqësisht nga veprat e tij ka mbetur e ruajtur një pjesë e vogël e tyre. Si vepra më e rëndësishme e tij merret vepra e titulluar "Kronika" e shkruar në vargje që paraqesin një grumbull ngjarjesh që kanë ndodhur nga shkatërrimi i [[Trojës]] e deri te pushtimi romak i Greqisë. Po ahtu si vepër e njohur e tij është edhe traktat i quajtur "Peri theon" (Mbi perënditë) që përbëhet nga 24 libra por fatkeqësisht nga kjo vepër janë ruajtur vetëm disa fragmente. Apollodori llogaritet të jetë edhe përpiluesi i veprës "Biblioteka" e cila është krijuar shumë më vonë (rreth shekullit I-II)
 
Një kohë është pretenduar se gjoja Apollodori ka qenë edhe përpiluesi i veprës "Biblioteka" e cila është krijuar shumë më vonë (rreth shekullit I-II) por që është vërtetuar të jetë vepër e një autori tjetër prandaj ajo quhet edhe vepër e [[Pseudo-Apollodori]]t. Në veprën [[Bibliotheca (Pseudo-Apollodori)|''"Biblioteka"'']] gjejmë të dhëna interesante edhe për mitet dhe legjendat tek [[Ilirët]].
Në veprën që i atribohet Apollodorit të quajtur "Biblioteka" gjejmë të dhëna interesante për mitet dhe për [[Ilirët]].
 
== Tituj të veprave ==
* "Kronika"
* "Peri theo"
* "[[Apollodori Bibliotheca (Pseudo-Apollodori)|Bibliotheca]]"
 
== Burim i të dhënave ==