Dallime mes rishikimeve të "Rrapo Hekali"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Rrapo Hekali''' (? - 1847) ka qenë ushtarak i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], udhëheqës kryesor i [[Kryengritja e vitit 1847 në Shqipërinë e Jugut|kryengritjes të 1847]] kundër Tanzimatit.
== Jeta ==
Lindi në fshatin [[Hekal|Hekali]] të [[Rrethi i Mallakastrës|Mallakastrës]] në një derë të vjetër spahinjsh,<ref name="Vlora562">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. II (gjerm. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-89-8|location=Tiranë|pages=47|language=Shqip}}</ref> i biri i Hasanit.
 
Shërbeu për një kohë të gjatë si ushtarak në ushtrinë osmane në Arabi, ku bëri karrierë, u gradua dhe grumbulloi njëfarë pasurie. Bleu një [[Çifligu|çiflig]] ne Levan të Fierit.