Dallime mes rishikimeve të "Ilir Bezhani"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
{{pa referenca}}
'''Ilir Bezhani''' është një aktor dhe regjisor [[shqiptar]]. Lindi në [[Tiranë]] në 11 korrik të vitin [[1952]].
Ai ka qene edhe dramaturg, aktor dhe regjisor në Teatrin Kombëtar të Tiranës, ai ka marrë çmime të shumta në Shqipëri, si dhe në festivalin e Triestes. Ai ka marrë pjesë në ngjarje të shumta kulturore ndërkombëtare, duke përfshirë Balkanisation générale në Paris në 2002. Tekstet e tij janë prezantuar në më shumë se pesëmbëdhjetë vende evropiane, si dhe në Paris dhe në Festivalin e Frankofonive të Limousin.
 
Lindi në [[Tiranë]] në vitin [[1952]]. Ai ka qene edhe dramaturg, aktor dhe regjisor në Teatrin Kombëtar të Tiranës, ai ka marrë çmime të shumta në Shqipëri, si dhe në festivalin e Triestes. Ai ka marrë pjesë në ngjarje të shumta kulturore ndërkombëtare, duke përfshirë Balkanisation générale në Paris në 2002. Tekstet e tij janë prezantuar në më shumë se pesëmbëdhjetë vende evropiane, si dhe në Paris dhe në Festivalin e Frankofonive të Limousin.
==Ka interpretuar==
 
== Ka interpretuar ==
*[[Po vjen ai]] ([[1999]]) ''serial-komedi''
* [[NataPo vjen ai]] ([[19981999]]) ''serial-komedi''
* [[BoleroNata]] ([[19971998]])
* [[Zemra e nënësBolero]] ([[19941997]])
* [[Zemra e nënës]] ([[1994]])
* [[Valsi i Titanikut]] ''teatër-komedi''
*[[Dy herë mat]] ([[1986]])
* [[PallatiDy 176herë mat]] ([[19851986]]) ''teatër-komedi''
* [[Po vjenPallati ai176]] ([[19991985]]) ''serialteatër-komedi''
* [[Fushë e blertë fushë e kuqe]] (1984)
 
== Burime ==
{{reflist}}