Dallime mes rishikimeve të "Myrteza Aliu"

42 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (removed Category:Atdhetarë using HotCat)
vNo edit summary
|Prof =
|DL = [[1878]]
|VL = [[Strugë]], [[Vilajeti i Manastirit]], [[Perandoria Osmane]]
|DV = [[1937]]
|VV = [[Tiranë]]
|Nacion = [[Shqiptar]]
|}}
 
Dr. '''Myrteza Ali Struga''' (1878-1937)i (gjithashtunjohur njihetedhe si '''Myrteza Dibra''' ([[Struga|Strugë]], [[1878]] - [[Tirana|Tiranë]], [[1937]]) ishteka mjekqenë shqiptarmjek dhe firmosësfirmëtar i aktit të [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë|Shpalljes së Pavaresisë]] si delegat i [[Strugë]]s me firmën ''Dr. H. Myrteza''.<ref>"History of Albanian People" Albanian Academy of Science.ISBN 99927-1-623-1</ref> Myrteza Ali Struga, iI diplomuar për teologji dhe mjekësi në Stamboll iu dedikua, krahas të tjerave, edhe përhapjes së gjuhës shqipe dhe mbrojtjes së interesave kombëtare që kulmoi deri në firmosjen e Deklaratës së Pavarësisë në Vlorë në 28 nëntor 1912 me siglën "Dr. H. Myrteza".
 
==Jeta==
DoktorU Myrteza Ali Struga ka lindurlind në Strugë ku kreu edhe shkollën fillore dhe të mesme. Që në moshë të re i dedikoi shumë kohë përhapjes së gjuhës shqipe, sidomos te fëmijët e familjeve të varfra. Kjo veprimtari u zgjerua më tej në kohën kur doktor Myrtezai së bashku me Nuri Sojlin dhe Zydi Ohrin themeluan një shkollë shqipe, e cila kishte shtrirjen e vet në Strugë, Ohër, Pogradec dhe fshatrat përreth. Doktor Myrtezai u kërcënua dhe u internua për më se një vit nga autoritetet ushtarake të Strugës, pasi përhapja e gjuhës shqipe konsiderohej si veprimtari anti Serbe.
 
Në vitin 1903 ai vendos të largohet për studime të larta në Stamboll, ku pas përfundimit të shkollës për teologji, vijoi studimet në Universitetin francez të mjekësisë në Stamboll. Emri i tij gjendet edhe në radhën e studentëve të vitetve 1909-1910 së bashku me Dr. Omer Nishanin, me të cilin kishte lidhur një miqësi të ngushtë (Gazeta Shqiptare 31.10.2010).
 
[[Kategoria:Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë]]
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Mjekë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1878]]
[[Kategoria:Vdekje 1937]]
[[Kategoria:Njerëz nga Struga]]
[[Kategoria:Njerëz nga Vilajeti i Manastirit]]