Dallime mes rishikimeve të "Irfan Bej Ohri"

517 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
'''Irfan Bej Ohri''' ([[Dibra|Dibër]], [[15 Prill|15 prill]] [[1884]] - ) ka qenë çifligar dhe ligjvënës shqiptar.<ref>{{Cite book|last=Neuwirth|first=Hubert|url=https://books.google.al/books?id=Qa97yONE4IwC&pg=PA274&lpg=PA274&dq=%22Irfan+Ohri%22+1884&source=bl&ots=5bMWXplVJF&sig=ACfU3U04cP9EToLRa4qeNSs6U7AY_AouJg&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjknq76tp_zAhU3gP0HHcrKC-oQ6AF6BAgOEAM#v=onepage&q=%22Irfan%20Ohri%22%201884&f=false|title=Widerstand und Kollaboration in Albanien 1939-1944|publisher=Otto Harrassowitz Verlag|year=2008|isbn=9783447057837|pages=274|language=de}}</ref>
'''Irfan Bej Ohri''' ishte ligjvënës shqiptar.
 
Ishte një nga organizatorët e [[Kryengritja e Dibër-Ohrit|kryengritjes e Dibër-Ohrit]].<ref>Матов, Милан. За премълчаното в историята на ВМРО. Спомени, Второ издание София 2011, с. 218-223, 242.</ref>
Irfan Ohri ishte senator i [[Senati i Këshillit Kombëtar të Shqipërisë|Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë]] nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920 dhe anëtar i [[Këshilli Kombëtar i Shqipërisë (1921 - 1923)|Këshillit Kombëtar]] nga 21 prill 1921 deri më 30 shtator 1923.<ref>[http://www.parlament.al/media/LigjvnsitShqiptar.pdf Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005]</ref>
 
==Referime==
==Burimi i të dhënave==
<references/>
 
[[Kategoria:Kuvendi i Shqipërisë]]
[[Kategoria:Ligjvënës shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Ohri]]
[[Kategoria:Lindje 1884]]
[[Kategoria:Njerëz nga OhriDibra]]