Dallime mes rishikimeve të "Komuniteti i Valencias"

v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
| gjat_g = 0 | gjat_m = 45 | gjat_s = | gjat_dr = W}}
 
'''Komuniteti i Valencias''' ({{lang-va|Comunitat Valenciana}}; {{lang-es|Comunidad Valenciana}}) është një [[Komunitetet autonome të Spanjës|komunitetet autonom]] në [[Spanja|Mbretërinë e Spanjës]] i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës. Është komuniteti i katërt më i populluar pas [[Andalusia]]s, [[Katalonia|Katalonjës]] dhe [[Komuniteti i Madridit|Madrid]]it me më shumë se 5.1 milion banorë<ref name=":2">{{Cite web|url = http://www.laveupv.com/noticia/1954/el-pais-valencia-perd-habitants-per-primera-vegada-des-de-1996|title = El País Valencià perd habitants per primera vegada des de 1996|date =1 mars 2013|accessdate =1 prill 2015|website = La Veu del País Valencià|publisher = |last = }}</ref>.
Shpesh identifikohet me kryeqytetin e saj [[Valencia]], i cili është qyteti i tretë më i madh në Spanjë.
== Gjeografia ==