Dallime mes rishikimeve të "Margarita Morozova"

7 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
[[File:M K Morozova.jpg|thumb|Margarita Kirillovna Morozova]]
'''Margarita Kirillovna Morozova''' (lindur në 3 nëntor 1873 – 3 tetor 1958) ishte një filantropiste ruse, publiciste, redaktore si dhe adhuruese e veprave të artit. Ajo ishte bashkëthemeluese e “Shoqëria religjioze dhe Filozofike” me qendër në [[Moskë]] (1905-1918) si dhe drejtuese e ''Shoqërisë Muzikore Ruse''.<ref name="keidan">{{cite web|url=http://krotov.info/libr_min/03_v/vzy/vz_00.html |title=The Blaming Cities. Letters and Diaries (N.Berdyayev, S.Bulgakov, A.Elchaninov, M.Morozova, V.Rozanov, E.Trubeyskoy and others |author=Keidan, V.I. |work= |accessdate=2012-08-21 |archiveurl=https://www.webcitation.org/6B2MhbiVs?url=http://krotov.info/libr_min/03_v/vzy/sk_0305.html |archivedate=2012-09-29 }}</ref> Ajo ishte bashkëshorte e kritizierit të artit si dhe koleksionistit [[Mikhail Morozov]], si dhe figurë e njohur shoqërore, portreti i së cilës u piktura prej Valentin Serov si dhe Nikolai Bodarevsky, midis të shumtëve.<ref name="semenova">Semyonova, N. One Life, Four Epochs. ''Nashe Nasledye'' (Our Inheritance) magazine. 1991, No.VI (24). Pp. 89—111.</ref>
==Biografia==