Dallime mes rishikimeve të "Egjina (Ishull)"

252 bytes added ,  3 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (2) duke përdorur AWB)
v
{{SC|Data|Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --[[Përdoruesi:Liridon|'''Liridon''']] 8 shtator 2010 21:21 (CEST)}}
[[Skeda:Aegina4777.jpg|parapamje|Egjina.]]
'''Egjinë''', ''([[Gjuha greke|Greqisht]]: Αίγινα/Aígina)'' është ishulli më i madh në Gjirin Saronik. Ajo është 16 milje ose 27 kilometra nga [[Athina]]<ref>{{cite news|url=https://www.aegina.com.gr/climate/|title=Γεωγραφία - Κλίμα|trans-title=|publisher=aegina.com.gr|language=el|date=|accessdate=3 tetor 2021}}</ref>. Egjina u bë kryeqyteti i parë e Greqisë pas çlirimit nga zgjedha osmane dhe mbajti këtë status për dy vjet.
 
==Referimet==
'''Egjinë''', ''([[Gjuha greke|Greqisht]]: Αίγινα/Aígina)'' është ishulli më i madh në Gjirin Saronik. Ajo është 16 milje ose 27 kilometra nga Athina. Egjina u bë kryeqyteti i parë e Greqisë pas çlirimit nga zgjedha osmane dhe mbajti këtë status për dy vjet.
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Ishuj]]
[[Kategoria:Ishuj (Greqi)]]