Dallime mes rishikimeve të "Llojani"

128 bytes removed ,  3 muaj më parë
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8)
Etiketa: përpunim burimi 2017
Llojani është fshat i vjetër, i cili përmendet në shek. XIV, respektivisht në dokumentet e vitit [[1332]]. Xhamia e fshatit është e ndërtuar në vitin 1816, e rinovuar në vitet 1971, 1987, dhe ka emrin “ Xhamia e haxhi Esatit ”.<ref name="Fshatrat e komunes se Likoves">{{Cite web |url=http://kumanova.li/news-index.storytopic-68.blerim |title=Emri dhe historiku i fshatrave |accessdate=11 korrik 2006 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20060630011610/http://kumanova.li/news-index.storytopic-68.blerim |archivedate=30 qershor 2006 |url-status=dead }}</ref>
 
== Shih edhePersonalitete ==
* [[Miniera e Llojanit]]
 
Emra të njohur të fshatit [[Llojan]] ''(radhitur sipas shkronjës së parë)''.
* [[Asllan Selmani]], Prof. Dr. (1945) - [[gjeograf]], [[shkrimtarë]], [[deputet]] (1990 - 1998) ,[[ministër]] (1992- 1998), ish kryetari i '''ADSH'''-së (''[[Aleanca Demokratike Shqiptare]]'').
* [[Elver Destani]] - [[luftëtarë]]
* [[Ibrahim Shaqiri]] - [[ushtarak]]
* [[IljasaJusuf SalihuZimeri]], MScProf. - analist[[teolog]], shkrimtar[[hoxhë]], ekonomist[[autor]]
* [[JusufMumin ZimeriZeqiri]], Prof. - [[teolog]], [[hoxhëshkrimtar]]
* [[Mumin Zeqiri]], Prof. - [[shkrimtarë]]
* [[Ramiz Abdyli]], Prof. Dr. - [[historian]], ish [[rektori]] i [[Universiteti i Tetovës|Universitetit të Tetovës]]
* [[Sadik Llojani]] - [[luftëtarë|luftëtar]]
* [[Veton Ibrahimi]] - aktor, TV prezantues
 
== Burimet ==