Dallime mes rishikimeve të "Qarku"

202 bytes added ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1)
 
Sipas ligjit të vitit 2000 për përmirësimin e pushtetit vendor, organet lokale e ushtrojnë aktivitetin e tyre në përputhje me parimin e autonomisë, duke mbajtur lidhje me pushtetin qendror. Organet e pushtetit vendor janë persona juridikë që sigurojnë vazhdimësinë e qeverisjes nëpërmjet Komunave, Bashkive dhe Rajoneve.
 
'''Qarqet''' përfaqësojnë njësi administrative e territoriale të përbëra nga disa komuna e bashki, që kanë lidhje gjeografike, tradite, ekonomike e sociale, si dhe interesa të përbashkët. Rrethet janë nënndarje të rajoneve. Organizmi dhe funksionimi i pushtetit vendor është i përbërë prej dy nivelesh. Qarku i takon nivelin së dytë e pushtetit vendor.<ref>{{Cite web |url=http://www.forumivirtual.com/qeveria/6414-pushteti-vendor-dhe-ndarja-administrative.html |title=Artikull nga forumviritual.com |accessdate=28 prill 2011 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20111127035809/http://www.forumivirtual.com/qeveria/6414-pushteti-vendor-dhe-ndarja-administrative.html |archivedate=27 nëntor 2011 |url-status=dead |access-date=28 prill 2011 |archive-date=27 nëntor 2011 |archive-url=https://web.archive.org/web/20111127035809/http://www.forumivirtual.com/qeveria/6414-pushteti-vendor-dhe-ndarja-administrative.html }}</ref>
 
== Funksionet ==